Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,38 / Satış: 8,41
€ EURO → Alış: 9,96 / Satış: 10,00

Geri sayıyoruz… Tarihe tanıklık ediyoruz…

Tamer Yazar
Tamer Yazar
  • 18.06.2021
  • 255 kez okundu


Sadece 15 gün sonra, KADINA YÖNELİK ve ev içi ŞİDDETE karşı uluslararası standartta çözümler sunan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararı yürürlüğe girecek. 1 Temmuz, bu nedenle, Türkiye için TARİHİ BİR GÜN olacak. Milyonlarca insan, bu karara KARŞI çıkıyor. İmza kampanyamız devam ediyor, vakit daralıyor. Buraya “ https://www.amnesty.org.tr/icerik/vazgecmiyoruz ” tıklayıp, hemen aramıza katılır mısın? Sen de olursan, sesimiz güçlenir…

Hakların arkasındayız. İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyoruz. Milyonlarca insanın; bu sözleşmenin kapsayıcılığına, netliğine, kapsamına, önyargısız yaklaşımına ihtiyacı var. Türkiye’de kadına yönelik ŞİDDET ve ev içi şiddet artarken, toplumsal CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ derinleşirken, çözüm arayanları çözümsüzlüğe sürükleyen adımlar atılmasını kabul etmiyoruz.

Sözleşmenin 10. Yılını, geçen ay pek çok hak savunucusu ile birlikte kutladık. Türkiye’nin, sözleşmeye taraf olan ilk ülkelerden biri olduğunu anımsadık. Kadınlara yönelik ve ev içi şiddetle mücadele etmek için özel olarak tasarlanmış en kapsamlı uluslararası anlaşma olan İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir! Bu nedenle, kampanyamızı daha fazla insana ulaştırmayı hedefliyoruz.

Hedefimiz, 15.000 imza! HEP BİRLİKTE, imkansız gibi görünen pek çok engeli aştık ve olmaz deneni başardık, yine yapabiliriz. Haydi, kampanyamıza katıl. Senin de desteğinle, kadın hakları ihlallerine ve toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığa karşı İstanbul Sözleşmesi’ni DAHA GÜÇLÜ savunabiliriz.

Kalıcı değişimler yaratmak için gidilecek UZUN BİR YOL var. Ancak sözleşmeyi imzalayan ve onaylayan devletler, şiddete son vermek için tedbirler alıyor. Türkiye de bu devletlerden biri olabilir. Mücadelemiz; kadınların, kız çocukların, Türkiye’nin tüm insanlarının hayatını, haklarını korumak için… Bize katılıyor musun?

İmzanla, kampanyamıza güç verir misin?

Evet…

Uluslararası Af Örgütü’nün bu çağrısını önceki gün aldım ve imzaladım !

Denilen net…
Hedef, 15.000 imza…

BEN’le biter mi deme, İMZALA !
SEN yoksan BİR eksiğiz, HATIRLA !
Mücadelenin adı KADIN, ama…

Umudumuz, birbirimize ve birlikte yükselen sesimize bağlı, UNUTMA !

Bu ülke coğrafyasının dört duvar arasında kalan kadınları, o kadınlara ait çığlıkları, köşelere sindirilmiş kadın bedenlerini, erkek şiddetinin dört bir tarafa saçtığı kanı, şiddeti, ölümü, cezasızlığı, UNUTMA !

Önemli mi, DEME !

Önemli…

Çünkü…

İstanbul Sözleşmesi;
Kadının güçlendirilmesi için…
Şiddetin önlenmesi için…
Önlenemediği durumlarda etkin soruşturma yürütülmesi için…
Destek mekanizmalarının sağlanması için…
İkincil mağduriyetler oluşturulmaması için…

Önemli, hayati…

O yüzden de,
BEN’le biter mi deme, İMZALA !
SEN yoksan BİR eksiğiz, HATIRLA !
Mücadelenin adı KADIN, ama…

Umudumuz, birbirimize ve birlikte yükselen sesimize bağlı, UNUTMA !

Çünkü unuttuğun şey sadece o İMZA olmayacak… Bu ülke coğrafyasının dört duvar arasında kalan kadınları da olacak, o kadınlara ait çığlıklar da olacak, köşelere sindirilmiş kadın bedenleri de olacak, erkek şiddetinin dört bir tarafa saçtığı kan da olacak, şiddet de olacak, ölüm de olacak, cezasızlık da olacak !

Düşün !

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ