Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,33 / Satış: 8,36
€ EURO → Alış: 10,09 / Satış: 10,13

“Gıda israfı”nı önleyen proje

“Gıda israfı”nı önleyen proje
  • 10.05.2021
  • 847 kez okundu

Serinyol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, örnek çalışmanın içinde …

Serinyol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Pınar Çatal, Sustainable Abundance (Sürdürülebilir Bereket) e-Twinning projesi tüm ortaklar birlikte birçok verimli etkinlikler hayata geçiriyor.
4 ülkeden 11 ortak okulun,12 öğretmen ve 82 öğrencinin katılımıyla yapılan proje Şubat ayında başlandı ve küresel pandemi koşullarına rağmen etkinliklerine hız kesmeden devam etti. Projenin amacının: ”Kullanılmış, işlem görmüş, çürümüş, mutfakta tekrardan değerlendirebileceği düşünülmeyen gıda atıklarını geri dönüştürmek ve besinleri doğru saklama koşullarını uygulayarak mutfaktaki raf ömrünü uzatmak” olduğu belirtildi.
“Artsın Eksilmesin Taşsın Dökülmesin Hepimize Yarasın” sloganı ile bir araya gelen öğretmenler, öğrencilere mutfakta doğru teknikleri göstererek gıda israfının önüne geçmeyi ve evlerin bereketini artırmayı planladı. Bu doğrultuda öğrencilere soğuk kompostu ve Bokashı kompostu yöntemini öğreterek çürümüş sebze veya kabuklarını çöpe atmak yerine toprağa ekerek toprağın beslenmesi sağlandı, çürümüş meyvelerden ise doğal sirke yapımı öğretildi. Öğrenciler, tohum ve çekirdek kumbaraları adını verdikleri kaplarda çekirdek ve tohum biriktirerek bunlardan tohum topu elde edip cana can kattı. Ayrıca bahar aylarında daha çok filizlenen patates, soğan ve sarımsak gibi sebzeler toprağa ekilerek geri dönüştürüldü. Ekşimiş yoğurt ve sütten Anadolu da ekşimik adıyla bilinen yöntemle peynir yapıldı. Öğrencilere limon kabuklarından ve yumurta kabuklarından özgün çalışmalar gerçekleştirdi.
Bunların yarı sıra, çeşitli etkinliklerle farklı ülkeden farklı duygu ve deneyim alışverişinde bulunan öğrenciler okullar arası sağlanan işbirliği sayesinde web 2.0 araçlarını da kullanarak birçok işbirlikçi ve ortak ürüne imza attı. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ