Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Gidilen Yol, Yol Değil, Çıkmaz Sokak

Gidilen Yol, Yol Değil, Çıkmaz Sokak
  • 01.10.2020
  • 455 kez okundu

Sağlık Çalışanları, Döner Sermaye ile Ek Ödeme mağduru olduklarını söyledi ve eleştirdi:

Memur Sen’e bağlı Hatay Sağlık Sen, sağlık çalışanlarının döner sermaye ve ek ödeme mağduru olduklarını, hükümetin, mağduriyetleri giderme anlamında geçtiğimiz hafta yaptığı düzenlemenin ise iyi niyetli bir girişim olsa da yetersiz kaldığını duyurdu.
Hatay Sağlık Sen Şube Başkanı Feleytun Gönç, Salı günü devlet hastanesi önündeki basın açıklanmasında, sağlık sektörü çalışanlarının birçok yönden mağdur olduğunu kaydederek, gidilen yolun yol değil, çıkmaz sokak olduğunu söyledi.
Sağlık Sen yönetici ve üyeleriyle birlikte devlet hastanesi önündeki basın açıklamasında, sağlık çalışanlarının, seslerini duyurmak, yaşadıkları sorunların çözümü için yetkilileri harekete
geçirmek amacıyla toplandıklarını belirtti ve şöyle devam etti:
“Sadece Ankara’dan sesimizi yükseltmiyoruz. Ülkemizin dört bir yanında, tüm teşkilatımızla, aynı haykırışta bulunuyoruz. Diyoruz ki; çok geç olmadan, yanlış üstüne yanlış yapmadan, sağlık çalışanlarının sesi duyulmalı ve kangren halini almış sorunları çözülmelidir. Alın teri ise alın teri! Fedakarlıksa fedakarlık. Cansa can. Biri de çıksın, sağlık çalışanları bunlardan beri desin!
Elini vicdanına koyan hiç kimse, bunu diyemez. O halde neden sorunlar görmezden, duymazdan, bilinmezden geliniyor. Öteden beri süre gelen pek çok sorun var. Örneğin, her geçen gün sağlık çalışanlarının yükü daha da artmıyor mu? Artıyor. Sözleşmeli istihdam modelinde çalışanlardan kadro güvencesi esirgenmiyor mu? Esirgeniyor. Sağlık çalışanlarının çocuklarına kreş imkanları çok görülmüyor mu? Hemen her gün bir ya da birkaç sağlık çalışanı, kör şiddetin kurbanı olmuyor mu? Oluyor. Yıllardır konuştuğumuz döner sermaye adaletsizliğinde ve performans uygulamasında bir arpa boyu yol alındı mı? Alınmadı.
Bunlar, bilinmeyen, görülmeyen sorunlar değil. En çok da bu nedenle üzülüyoruz. Ortak akıl ve alternatif çözüm önerilerine kapı aralandığında, çözülemeyecek sorun olmadığı inancındayız.”
ÇÖZÜM İRADESİ KONMALI
Hatay Sağlık Sen Şube Başkanı Gönç, hükümetin çözüm iradesi ortaya koyması gerektiğini belirttiği açıklamasında, daha sonra şunları kaydetti:
“Önemli olan, çözüm iradesinin ortaya konmasıdır. En altından en üstüne kadar, hangi yetkili ile konuşsak, bize hak veriyor, ‘biliyoruz’ diyorlar. Ancak çözüm noktasında yeterince hassas hareket edilmediğini görüyoruz. Çözümsüzlük, adaletsizlik, aşırı iş yükü, şiddet, sağlık çalışanlarının kaderi olamaz. Artık her seferinde tekrarlanan yanlışlıkların, haksızlıkların son bulması gerekiyor. Ek ödeme yönetmeliğinin tümüne yönelik eleştirilerimiz bakidir. İhtiyacı karşılamak üzere geçtiğimiz hafta yapılan düzenlemeyle iyi niyet ortaya konmuş, ancak sahanın haklı beklentileri yine karşılanmamıştır. Sağlık-Sen olarak, öneri ve eleştirilerimizi her daim yetkililerle paylaştık, paylaşmaya da devam edeceğiz”
“GİDİLEN YOL ÇIKMAZ SOKAK
Sendika yöneticileri ve üyeleriyle birlikte yaptığı basın açıklamasında, düzenlemenin, çalışanların hakkını ve hukukunu gözetmek, alın terlerinin karşılığını vermek için yapıldığını bildiklerini söyleyen Sağlık Sen Şube Başkanı Feleytun Gönç, şöyle devam etti:
“Düzenlemede, genel hatlarıyla bir takım iyileştirmeler yapılmış olsa da, binlerce sağlık çalışanı yine göz ardı edilmiştir. Çalışma barışı ve huzurunu bozan bu durumu asla kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Biz, sağlık çalışanlarının hem gür sesi olmak, hem de kazanım adresi olmak için bu yola çıktık. Üzerimize düşeni sonuna kadar yapmaya kararlıyız.
Yetkililerden, sesimizi duymalarını, artık biraz olsun sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmelerini bekliyoruz.
Sağlık çalışanları, pandemi sürecinde bu ülkenin sigortası olduklarını bir defa daha kanıtladılar. O nedenle yetkililer, bu çıkmazdan bir an önce dönerek, sağlık çalışanlarının yüzlerini güldürmek mecburiyetindeler.
Hiçbir şey için vakit geç değil.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ