Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

‘Göç’ hikayesi güçleniyor…

‘Göç’ hikayesi güçleniyor…
  • 15.06.2019
  • 344 kez okundu

Hazırlıklar Tam Gaz!

Suriye’de, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki ateşkes gözlem noktasındaki birliklere yatak ve kurşun geçirmez akordiyon siper sevkiyatı yapılırken, Hatay sınır hattına yardımlar da aralıksız sürüyor.

Suriye’deki gerginliği azaltma bölgesinin kuzeybatısında, özellikle de Hama’nın kuzeyi ve Hatay’a komşu İdlib’in güneyindeki silahlı çatışmalar nedeniyle, 29 Nisan’dan bu yana, 69 kadın ve 81 çocuk dahil olmak üzere 231 sivil yaşamını yitirdi.
Yaşananlara ilişkin konuşan ve sınır ötesinde biriken sivillerin yarattığı göç baskını değerlendiren bir okurumuzun saptaması şöyle:
“Açık ve net, mazlum insanlara asla karşı değiliz. Ama son dönemde, özellikle sahillerin Suriyelilere kapatılma kararları ile gündeme gelen yerel idareler ‘ırkçı’ gibi değerlendirilse de, yaşanan asayiş olayları bunun tam tersini söylüyor. Açıkça, dünyanın hiçbir yerinde, kabul edilen göçmenler bu denli bir karmaşa içinde ülke içlerine dağılmıyor. Garip bir şekilde, kendi Suriye’lerini kurmuş, içlerinde yaşıyorlar. Ama bunda tek suçlu onlar değil! Onların toplumsal adaptasyon süreçlerini hiçbir şekilde umursamayan kent idarecileri de suçlu! Şimdi daha fazlası için gözler sınırda! Peki, Hatay, daha fazlasını nasıl kaldırır, bilmiyorum! Bir bilen var mı?”-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ