Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

Gölbaşı Projesi!

Gölbaşı Projesi!
  • 07.11.2017
  • 1.106 kez okundu

Bir heyet Kırıkhan’a geldi, inceleme yaptı, yetkililerle görüştü…

Geçtiğimiz Nisan ayında ‘ulusal öneme haiz sulak alan’ ilan edilen Kırıkhan Gölbaşı Gölü Sulak Alan Planı’nı hazırlamakla görevli uzmanlar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parkları Hatay Şube Müdürlüğü Kırıkhan Şefi Nuri Akın ile Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, Kırıkhan Kaymakamı Mustafa Erkayıran’a Kırıkhan Kaymakamlığı’nda ziyarette bulundu. Ziyarete, İlçe Belediye Başkanı Ayhan Yavuz da katıldı.
Yapılan ziyarette, Gölbaşı Gölü’nde yapılacak konular hakkında görüş alışverişinde bulunulurken; Yönetim planı çalışmaları kapsamında sulak alan koruma bölgelerinin belirlenmesi, bu alanda yaşayan türlerin ve habitatların bitki ve hayvan varlığı ile ortaya konması, yörede yaşayan insanların sulak alana dayalı yaşam biçimlerinin belirlenmesi, koruma ve kullanma ilkesi çerçevesinde sulak alandan nasıl yararlanılması konusunda araştırma ve çalışmalar yapılması da kararlaştırıldı.
Bir yıl içerisinde bitirilecek bu çalışma sonucunda, sulak alanın önümüzdeki beş yıllık yol haritası çıkarılarak hangi kurumların ne gibi sorumluluklar üstleneceği ve çalışmalar yapacağı karara bağlanacak. Bu sayede alan içerisinde yürüyüş yolları, kuş gözlem kuleleri, manzara seyir noktaları, kır lokantası gibi günü birlik tesislerin plan dâhilinde nerelere yapılacağı kesinleştirilecek. -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ