Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,81 / Satış: 6,84
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Gönüllü genç sağlık liderleri

Gönüllü genç sağlık liderleri
  • 13.03.2019
  • 532 kez okundu

Yaşam için el ele 

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde, “Sağlık Liderleriyle Buluşma” gerçekleştirildi. Etkinlikle ilgili şu bilgi verildi:
“Türkiye’de her yıl yüzlerce insan, bir tür kan kanserine yakalanmış olduğunu öğreniyor. Lösemi ya da başka bir kan kanseri olan bir hasta, kök hücresi nakli yoluyla iyileşebilir. Ne yazık ki Türkiye’de, yeterli sayıda kök hücre bağışlayıcısı bulunmamaktadır. Bu nedenle, her hasta için uyumlu bir kök hücre bağışlayıcısı bulunamıyor. Daha fazla bağışlayıcı, hastalar için daha büyük bir yaşama şansı demektir.
İnsanlar, bir tür organ bağışı olan kök hücre bağışı ile ilgili yanlış bilgilere sahip oldukları için, kök hücre bağışı yapmaktan uzak durmaktadır. Bu nedenle, bu konuda uzman kişilerin katılımı ile gerçekleştirilmesi planlanan panelle, başta üniversite gençliği olmak üzere, bu konuda doğru bilgilerin ulaştırılması, gereken duyarlılığın sağlanarak kök bağışının sağlanması ve farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.
‘Kök Bağışı ile Yaşam Bağışla’ isimli etkinliğimizdeki panel, Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı A.B.D’ da görevli Prof. Dr. Tacettin İnandı başkanlığında, Türk Kızılayı’nda görevli Uzm. Biyolog Özge Er (Kızılay Kök Hücre Bağışçısı Kazanım Uzmanı) ve Biyolog Hilal Ayas’ın (Kızılay Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı) katılımı ile gerçekleştirildi. Panelin sonunda, kök hücre bağışına dikkat çekmek amacıyla, Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Ebe Meltem Bingöl Altunay’ın solistliğinde, Ali Uğur ve Sercan Örak’ın katkılarıyla bir konser verildi. Etkinlik sonunda, GGSL üyeleri, Türk Kızılayı’n kampüsteki bağış standına giderek ‘Kan ve Kök Hücre Bağışında’ bulundu.
Gönüllü Genç Sağlık Liderleri (GGSL) Topluluğu’nun Antakya İlçe Sağlık Müdürlüğü ortaklığında organize ettiği etkinliğe MKÜ GGSL Topluluk Üyeleri ile MKÜ Türk Kızılay Topluluk üyeleri yanı sıra üniversitedeki öğrenciler de büyük ilgi gösterdi. Ayrıca öğrenciler yanı sıra, etkinliğe; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Halleçeli, Doç. Dr. Esra Doğru Hüzmeli ve Antakya Sağlıklı Hayat Merkezi’nde görevli Gönüllü Genç Sağlık Liderleri Projesi Koordinatörü Gençlik Çalışanı SHU Cihan Eryılmaz katılım sağlayarak, “Kan ve Kök Hücre Bağışına” destek sağladı.” -Selvi Günay-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ