Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Göz Göre Göre Çürüyor

Göz Göre Göre Çürüyor
  • 04.08.2020
  • 778 kez okundu

Arsuz’da Yaprak Tütün İşletmesi’ne ait tesisler, 10 yıldır atıl, kullanılmıyor, çürümeye terkedilmiş durumda.

İlimiz Arsuz ilçesine 10 km mesafedeki, Yaprak Tütün İşletmesi’ne ait sosyal tesisler, 10 yılı aşkın süredir kullanılmıyor. Diğer bir deyişle, atıl durumda, çürümeye terkedilmiş! Görenlerin içini cız eden atıl tesislerdeki yıkıntı, çürüme, pas ve kir, sahip olduğumuz değerleri koruyamama bakımından, üzmekte.
Hatay Tekel Yaprak Tütün İşletmeleri Sosyal Tesisleri içinde mutfak, yemekhane, lokal ve müstakil çok sayıda küçük oda mevcut. Tesisin, su ve elektrik tesisatı mevcut olup, bölgeye doğalgaz bağlantısı da gelmiş durumda. Tesisin, maksimum 5-6 ay sürecek ciddi bir onarım ile kullanıma hazır hale getirilmesi mümkün. Hal böyle iken, kimsenin bu tesislere elini uzatmaması düşündürücü.
Bir okurumuz, kaderine terkedilen bu tesislerle ilgili ilginç bir görüş ortaya attı. İlginç bulduğumuz, dikkate değer görüş şöyle:
“Arsuz-Madenli’deki yaprak İşletme Müdürlüğü Sosyal Tesisleri, antrepoları, Güzelyayla’ya teleferik inşa edilerek, Hatay Valiliği’nce yapımı süren Su Sporları Merkezi, Yat Limanı ve Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin HADO Projesi ile entegre edilmesi mümkün.
Tesis, İskenderun-Arsuz karayolunun hemen yanında, İskenderun’a 20 km, Belen-Güzelyayla’ya (Soğukoluk) 30 km, Hatay Havalimanı’na 60 km ve Antakya’ya 80 km uzaklıktadır. Kurulmakta olan Yat Limanı ile Hatay BŞB’nin HADO Deniz Otobüsü İşletmesi yoluyla, yurt içinden ve yurt dışından gelen turistleri teleferikle Güzelyayla’ya (Soğukoluk) çıkartmak, ardından Arsuz’da akşamları ağırlamanın, muhteşem bir günlük destinasyon sağlayacağı kanaatindeyim.
Arsuz-Madenli Hatay Tekel Yaprak Tütün İşletmeleri Sosyal Tesisleri ile antrepolarının bulunduğu geniş alan da çeşitli şekillerde değerlendirilebilir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ