Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,93 / Satış: 5,95
€ EURO → Alış: 6,53 / Satış: 6,56

‘Gözaltılar son bulsun’

‘Gözaltılar son bulsun’
  • 10.01.2019
  • 348 kez okundu

Halk Meclisleri adına konuşan Hasan Fehmi Görür, “Arap Alevi halkının kültür ve kimliğini temsil etmeye, yaşatmaya devam edeceğiz” derken, Aileler adına konuşan Zeynep Mansuroğlu ise tek bir mesaj verdi:

Önceki gün sabah erken saatlerinde Hatay Emniyeti birimlerince yapılan ev baskınları sonucunda Halk Meclisleri üyesi olduğu ifade edilen Hasan Özgün, Elif Mansuroğlu, Ali Öztürk ve Yasin Kaplan’ın gözaltına alınmaları, İHD Hatay Şubesi’nde yapılan basın açıklaması ile protesto edildi.
Ailelerin de katılım gösterdiği açıklamayı, Halk Meclisleri adına Hasan Fehmi Görür okudu. Görür, Halk Meclislerinin, Arap Alevi halkının geleneklerini sahiplenmeleri ve bu gelenekleri yaşatma çabalarının cezalandırılmak istendiğini savunarak, şunları söyledi:
“Halk Meclislerinin, Arap Alevi halkının geleneklerini sahiplenmeleri ve bunu yaşatmaları cezalandırılmak isteniyor. Eğer iddia edildiği gibi basit bir yasal ihlalimiz söz konusu olsaydı, bu durum bizlere daha normal yollardan iletilebilirdi. Ancak bunun yerine, sabahın erken saatlerinde evlerin basılarak arkadaşlarımızın gözaltına alınması tercih ediliyorsa, bunun tek bir anlamı olabilir… Halk Meclislerinin, Arap Alevi halkının kimlik ve kültürlerini sahiplenmeleri ve yaşatmaları terörize edilmek, etkinliklerimiz ise Arap Alevi halkının gözünde kriminalize edilmek isteniyor.
Bilinmelidir ki, Halk Meclisleri olarak, Arap Alevi halkının kültür ve kimliğini temsil etmeye, yaşatmaya devam edeceğiz. 14 Ocak’taki etkinliğimize hiçbir gölgenin düşmesine izin vermeyeceğiz. Buradan bir kez daha tüm halkımızı 14 Ocak’taki etkinliğimize davet ediyoruz.”
Aileler adına söz alan Zeynep Mansuroğlu ise, göz altıların derhal son bulmasını talep etti. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ