Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,88
€ EURO → Alış: 7,73 / Satış: 7,76

Gülten Dayıoğlu…

Gülten Dayıoğlu…
  • 28.11.2017
  • 2.154 kez okundu

TED Koleji’nin hafta sonu konuğu

1971 yılında yayınlanan ilk romanı ‘Fadiş’ ile 30’a yakın baskı yaparak kuşaktan kuşağa hizmet veren Yazar Gülten Dayıoğlu hafta sonunda Hatay’a geldi ve TED Koleji’nin konuğu oldu.
“Kitap ruhun gıdasıdır” şiarıyla hareket eden TED Hatay Koleji, ‘Üç Kuşağın Yazarı’ olarak bilinen Gülten Dayıoğlu’nu 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde konuk etti. TED Hatay Koleji ilkokul ve ortaokul öğrencileriyle gerçekleşen söyleşinin ardından, TED Koleji Hatay Yönetimi, Öğretmenler Günü kutlaması için Hatay’a gelerek konukları olan Gülten Dayıoğlu’na ilgisi dolayısıyla teşekkür etti ve plaket takdim etti.
-GÜLTEN DAYIOĞLU KİMDİR?-
1935 yılında Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya gelen Gülten Dayıoğlu, ilköğrenimini Anadolu’nun değişik yerlerinde yaptıktan sonra İstanbul’da Atatürk Kız Lisesi’ni bitirdi. Bir süre İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Dışardan sınavlara girip ilkokul öğretmeni oldu. On beş yıllık hizmetten sonra 1977’de istifa ederek bu meslekten ayrıldı.
İlkokul üçüncü sınıfta yazı denemelerine başlayan Dayıoğlu’nun, ‘Bahçıvanın Oğlu’ adlı ilk kitabını 1963’te yayınlandı. Almanca ya çevrilen kitaplardan ‘Dünya Çocukların Olsa’ adlı romanı, 1984 yılında Alman Yayıncılar Birliği tarafından ‘Gençliğe Yarın Umudu Veren Üç Yüz Kitap’ seçkisini kazandı. Yazarın on iki ciltlik ‘Gelincik’ dizisiyle, her sayfası resimli olan yirmi ciltlik ‘Ece ile Yüce’ adlı çocuk dizisi yeniden resimlenerek ve gözden geçirerek yeniden basıldı.
Yazarın 1971 yılında yayınlanan ilk romanı olan ‘Fadiş’, otuza yakın baskı yaparak kuşaktan kuşağa hizmet vermeyi sürdürmektedir. Yazar’ın; Dört Kardeştiler, Yurdumu Özledim, Suna’nın Serçeleri, Ben Büyüyünce, Dünya Çocukların Olsa, Işın Çağı Çocukları, Parpat Dağının Esrarı, Midos Kartalının Gözleri, Ölümsüz Ece, Akıllı Pireler, Tuna’dan Uçan Kuş, Gökyüzündeki Mor Bulutlar ve Ganga adlı romanları da okuyucuların beğenisi nedeniyle sürekli olarak yeni baskı yapan kitaplar arasında yer almaktadır.
Yazarın yurtdışı gezilerinden edindiği izlenimlerden oluşan, çocuk ve gençlere yönelik özgün fotoğraflarla bezeli dokuz gezi kitabı var. Bu gezi kitaplarının bazıları okullarda kaynak kitap olarak değerlendirilmektedir. Gülten Dayıoğlu’nun eserlerinden parçalar da Türkçe ders kitaplarında yer almaktadır. Çocuk Kitapları Yazarı Gülten Dayıoğlu’nun aldığı ödüller şunlar:
1965 Yunus Nadi Yarışması Öykü Ödülü ikinciliği, Döl ile…
1974 Arkın Çocuk Edebiyatı Yarışması armağanı
1987 Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı Ödülü, Gül Gelin adlı öyküyle…
1987 Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Edebiyatı Ödülü, Kafdağı’nın Ardına Yolculuk ile…
1989 İzmir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Romanı Ödülü, Parpat Dağı’nın Esrarı ile…
1990 Altın Kitap Ödülü -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ