Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Günboyu; Teknoloji, bilim, yapay zeka

Günboyu; Teknoloji, bilim, yapay zeka
  • 13.02.2019
  • 872 kez okundu

Hatay’a; İstanbul Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Amerikan Koleji, Alman ve Fransız liselerinden gelen 150’ye yakın bilim insanı, projelerini bilim meraklılarıyla paylaştı.

Hatay Bahçeşehir Koleji’nin ev sahipliğinde geçtiğimiz hafta sonunda gerçekleşen Maker Faire etkinliğinde, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 52 kurum, yaklaşık 150 eğitimci ve öğretim üyeleri tarafından; E-Spor’dan bioteknolojiye, savunma sistemlerinden bilim virüsüne, yapay zekadan STEM çalışmalarına kadar birçok farklı konuyla ilgili konferanslar düzenlendi.
İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, Antakya İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Şube Müdürleri ile HASİAD Başkanı Gökhan Alkan yanı sıra Türkiye’nin özel üniversiteleri ile liselerinden gelen 150’ye yakın bilim insanının katıldığı etkinlik, Bahçeşehir Koleji kurucu temsilcisi Serdal Aslan ve Kampüs Müdürü Sefer Kaplan’ın konuşmaları ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’ın, Hatay’daki eğitim verileri ve 2023 vizyonunda da yer alan tasarım ve beceri atölyeleri hakkındaki konuşmalarıyla devam eden etkinlikte, çalıştaylar ve proje sunumları tüm gün sürdü.
Türkiye’deki resmi ve özel okulların katıldığı bilim ve teknoloji temelli bir organizasyon olan Maker Faire’de amaç; “öğrenmekten ve paylaşmaktan keyif alan, meraklı öğrenciler ile geleceğin bilim insanlarının bir araya getirilerek, projelerin sergilenebilmesi için bir sahne görevi üstlenmek, Maker’ların yaptığı ürün ve projeleri paylaşmak, farklı atölye çalışmaları ile bildiklerini birbirlerine aktarmak, inovatif örneklerle girişimcilik hareketine destek olmak” şeklinde sıralandı.
Geçtiğimiz Cumartesi günü Hatay Bahçeşehir Koleji ev sahipliğinde 450 ziyaretçinin bir araya geldiği organizasyonda; Boğaziçi Üniversitesi’nden Mehmet Furkan Sarıca, İstanbul Üniversitesi’nden Burak Şişman, Bahçeşehir Üniversitesi Su Altı Robot Takımı, Bilkent Üniversitesi’nden Burak Erkılıç ve Hakan Türkmen, Amerikan Robert Koleji’nden Muhammet Resul Ertuğrul, Sainte Pulcherie Fransız Lisesi, Beyoğlu Alman Lisesi, Tedx konuşmacısı Psikolog Ferhat Aydın, İstanbul Bilsem, Robotex Turkey gibi, Türkiye’nin çeşitli kurumlarından 150’ye yakın katılımcı, projelerini bilim meraklıları ile paylaştı.
Türkiye’nin dört bir yanından gelen 52 kurum, yaklaşık 150 eğitimci ve öğretim üyeleri tarafından düzenlenen konferanslar dışında yapılan proje sunumları ve atölye çalışmaları ile teknolojinin geleceği nokta da tartışıldı. Gün sonunda, tüm katılım sağlayan kurum ve kişilere sertifikaları ve plaketleri takdim edildi. -Cemil Yıldız-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ