Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Gündem: Filistin

Gündem: Filistin
  • 23.09.2019
  • 872 kez okundu

Gündem: Kudüs

Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan: “Filistin’in geleceği İslam dünyasına, İslam dünyasının geleceği ise Filistin’e bağlıdır. Filistin özgürleşmeden, İslam dünyası özgürleşemez. İslam Birliği olmadığı sürece de Filistin bağımsız olamaz.”

İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından Ankara’da organize edilen İslam Birliği Kongresi’ne 26 ülkeden 39 tebliğci,71 katılımcı ve yaklaşık 400 davetli katılırken, bu önemli organizasyonda söz alan isimlerden biri, Saadet Partisi’nin Hatay siyasetindeki önemli ismi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan oldu. Çalışkan, katılımcılar arasında yer almayanlara atıfta bulunduğu eleştirisinde, “Yurtdışından çok sayıda devlet adamı ve eski bakanın katılımına rağmen ülkemizden hiçbir hükümet yetkilisi katılmadı. Zannederim bu tercihte konunun önemsizliği değil; düzenleyenin kimliği etkili oldu” dedi.
Konuşmasında, bütün farklılıklara rağmen İslam dünyasının üzerinde samimiyetle anlaştığı tek konunun Kudüs olduğuna işaret eden Çalışkan, tespitlerini şöyle sürdürdü:
“Filistin davasını konuşurken bilmeli ki; başarı, askeri olarak İsrail’e darbe vurmak değildir. Başarı, bu hususta yapılacak evrensel mücadeleye uygun, mezhep ve ırk sarmalından kurtulmuş bir cephe açarak birlik sağlamak, adaleti, bilimi, paylaşımı ve vicdanı geliştirmektir. Bunun için bu amaçla bir araya gelinmesi son derece önemli. Buradan yola çıkarak, istişare ve iş birliği ile yeni yollar açmak gerekli. Tabi sorunların temelinde Filistin olsa da, sorunlar bundan ibaret değil. Slogan şu olmalı; ‘Afrika’da açlar doyana kadar, Filistin, kurtulana kadar…’
Bilvesile itiraf etmeliyiz ki, Müslüman topluluklar olarak bilimde, eğitimde, sanatta, kültürde, sanayide, üretimde ve teknolojide geri kaldık. Bunların sonucu olarak üretmediğimiz için tüketmeye mahkûm olduk. Tüketici olduğumuz içinde hep sömürüldük. Sömürülmeye devam ediyoruz. Üretim ve kalkınmaya öncelik verilerek yapılacak mücadele, daha anlamlı olacak ve somut katkılar sağlayacaktır.”
Çalışkan, sözlerini şöyle noktaladı:
“Filistin’in geleceği İslam dünyasına, İslam dünyasının geleceği ise Filistin’e bağlıdır. Filistin özgürleşmeden İslam dünyası özgürleşemez. İslam Birliği olmadığı sürece de, Filistin bağımsız olamaz.” -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ