Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,63 / Satış: 8,66
€ EURO → Alış: 10,12 / Satış: 10,16

Gündem Hatay Ama! Katılımda Hatay yok gibi!

Gündem Hatay Ama! Katılımda Hatay yok gibi!
  • 22.09.2020
  • 732 kez okundu

Webinar olarak 23 Eylül Çarşamba günü gerçekleştirilmesi planlanan EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu için konuşanlar, “Hatay Valiliği yok, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yok, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yok, DOĞAKA yok, Hatay Turizm Derneği yok” eleştirisinde bulunurken, bu şartlarda nasıl bir Hatay gündemi yaratılacağını merak ediyor.

23 Eylül Çarşamba günü, pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek “EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu”, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın açış konuşmasıyla başlayacak. “Gelecek Turizmde”, “Deneyim Rotaları Kurmak ve Kültürel Belleği Yaşatmak” ile “Sürdürülebilir Turizm, Trendler ve Dijital Dönüşüm” başlıklarında 3 ayrı panelden oluşması beklenen webinar (seminer) için seçilen katılımcılar ise alanlarında önemli, popüler ve marka isimler.
Konuya ilişkin yapılan bilgilendirmede, “Türkiye’deki turizm ekosisteminin dönüşümünü, bu alandaki endüstriyel yatırım fırsatlarını, küreselleşmeye karşı en büyük gücümüz olan yerel kültürlerin hikayecilik potansiyelini ve çok daha fazlasını birlikte keşfediyoruz” ifadesine yer verilirken, ortak soru da eleştiri de değişmedi.
Webinar olarak 23 Eylül Çarşamba günü saat 13.00’da gerçekleştirilmesi planlanan EXPO 2021 Hatay Turizm Forumu için konuşanlar, “Hatay Valiliği yok, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yok, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası yok, DOĞAKA yok, Hatay Turizm Derneği yok” eleştirisinde bulunurken, bu şartlarda nasıl bir Hatay gündemi yaratılacağını merak ediyor.
-BİZ YOKUZ!-
Ancak, böylesi önemli bir başlıkta olması gereken bir diğer ismin eksikliği de dikkat çekiyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın Kültür Danışmanı, aynı zamanda Kültür Varlıkları ve Müzeler eski Genel Müdürü olan, Arkeolog Kenan Yurttagül.
Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği (AKM-Der) Kurucu Başkanı da olan Kenan Yurttagül gibi bir ismin ve diğer kurumsal kimliklerin eksikliği noktasında konuşan bir turizmci, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Baktığın zaman, ciddi ciddi bu kadar önemli ismi bir araya getirmek de önemli bir organizasyon işi. Tebrikler. Ama asıl tebriki, Hatay’ı ve Turizmini, ayrıca EXPO’sunu konuşacağınız bir platforma Hatay’dan önemli ve olması gereken isimleri çağırmama politikamıza vermemiz gerekiyor.
Bir kere, bu kentin turizm dinamikleri adına çok şey yapan bir Vali ya da onu temsilen biri olmalıydı. Açıkçası, ‘Turizm’ ve ‘EXPO’ başlıklarını belediye kurumsalı altına sıkıştırma politikasından bir an önce vazgeçmek gerekiyor. Sadece bu da değil… Bu kentin dinamiklerini omuzlayan DOĞAKA adına da birileri olmalıydı. Bu kentin bir turizm derneği var mesela! Onlara da haber verilmeliydi. Bu şehrin gastronomik anlamda yükselmesi adına, coğrafi işaretleme sürecinde emek veren bir ATSO olmalıydı. Zira ‘Gastronomi’ ve ‘Turizm’ müthiş bir ikili ve bu ikiliye destek veren bir Oda’nın da söyleyebileceği çok şeyi olmalı diye düşünüyorum. Bitti mi? Hayır! Unuttuk mu bilmiyorum ama… Bu kentin bir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü var! O nerede asıl?
Aslında soru çok ama final cümlesi oldukça net! Herkesin (!) olduğu ama bizim (Hatay’ın dinamikleri) olmadığımız bir Hatay Forumu!”
-KİMLER VAR?-
Katılımcılar arasında; Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Dr. Erkan Yağcı, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Barbaros Bağlıkaya, Türkiye Rehberler Odası Başkan Vekili Sedat Bornovalı, Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin, Gazeteci Coşkun Aral, Jolly Tur Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe, Gazeteci Nebil Özgentürk, Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi İcra Kurulu Başkanı Meri İstiroti, Pegasus CEO’su Mehmet Tevfik Nane, Metro Türkiye Pazarlama, Marka Yönetimi ve İletişim Grup Müdürü Seçil Demiralp ve Anadolu Efes Kurumsal İletişim Direktörü Selda Susal gibi isimler yer alıyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ