Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,82 / Satış: 8,85
€ EURO → Alış: 10,35 / Satış: 10,39

Gündem: Kadına Şiddet

Gündem: Kadına Şiddet
  • 10.07.2021
  • 215 kez okundu

Car car konuşuyorsunuz!

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nda, aralarında Hatay Vekili Suzan Şahin’in de olduğu CHP ve HDP milletvekilleri, KEFEK bünyesinde 2018’de kurulan “İstanbul Sözleşmesinin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu”nun, raporunu sunmadığı konusunda eleştirilerde bulundu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in de katıldığı TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) bünyesinde 2018’de kurulan İstanbul Sözleşmesinin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu, tartışma konusu oldu. Komisyon’a başkanlık eden AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın, “İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu kadük oldu” demesi ile başlayan tartışmaya CHP Hatay Vekili Suzan Şahin de taraf oldu.
Tartışma, komisyon tutanaklarına şöyle yansıdı:
CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, “Alt komisyonun kadük olup olmadığını usulen oylamamız gerekmiyor mu? Kendi kendinize kadük mü ediyorsunuz? Hukuken böyle bir şey olamaz” diye konuştu. CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ise “Kadükse kim karar verdi? Oylamaya bile koymuyorsunuz” dedi. HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, “Bizden dekor olmamızı istiyorsunuz. Burada oyun mu oynuyoruz?” diye sordu. AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili İmran Kılıç ise “Hepimizin tabanı var. Halkı inkar mı ediyorsunuz? Bizim tabanımız İstanbul Sözleşmesi’ni istemiyor” karşılığını verdi.
-CAR CAR!-
Komisyon Başkanı ile Muhalefet Milletvekilleri arasındaki tartışmalar devam ederken, AKP’li Maraş Milletvekili İmran Kılıç, Kadın Milletvekillerine yönelik “Car car konuşuyorsunuz” ifadelerini kullandı. Bu ifadeye tepki ise gecikmedi…
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Sabahtan beri car car car, nedir bu?
Filiz Kerestecioğlu Demir (Ankara) – Ne biçim konuşuyorsunuz?
Suzan Şahin (Hatay) – Ne demek “car car car” ya?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Evet, Başkanı var, Komisyonu var, üyeleri var.
Suzan Şahin (Hatay) – Ne demek “car car car” ya?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Evet, ön yargıyla…
suzan şahin (Hatay) – “Car car” ne demek?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Hep öyle.
Suzan Şahin (Hatay) – “Car car” ne demek ya?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Bizi yok sayıyorsunuz, yok sayamazsınız.
Suzan Şahin (Hatay) – Siz bizi yok sayıyorsunuz. Bizim fikrimizi, oyumuzu kullanmamıza izin vermeden “kadük” diyorsunuz.
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Bunların hepsi halkın temsilcisidir.
Suzan Şahin (Hatay) – Kim karar verdi kadük olduğuna?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Bizi buraya halkımız gönderdi.
Suzan Şahin (Hatay) – Bu Komisyonda oylanması gerekmiyor mu?
İmran Kılıç (Kahramanmaraş) – Halkı yok sayamazsınız.
-SOMUT DELİL!-
Siyasi muhalefetin, hukukçuların ve hak savunucularının sert tepki göstermesine, kaygılarını ortaya koymasına karşın, kamuoyunda 4.Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin birinci bölümü TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi. Teklif, cinsel istismar suçlarında tutuklama için “somut delil” şartı öngören bir düzenleme de içeriyor.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, daha sonra ki paylaşımında bu konuya işaret etti ve “Yasalar etkin ve kararlı bir şekilde uygulanmazken, cinsel istismar ve kasten öldürme gibi suçlarda ‘somut delil şartı aranması’ düzenlemesinin Yargı Paketi kapsamında TBMM’nden geçirilmesini kabul etmiyoruz” dedi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ