Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,13 / Satış: 6,16
€ EURO → Alış: 6,64 / Satış: 6,66

Gündem, ‘kayıt dışılık’

Gündem, ‘kayıt dışılık’
  • 21.05.2018
  • 514 kez okundu

SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal’ın İşadamları ile gerçekleşen buluşmasında, ‘Hatay genelinde kayıt dışı işçiler’ konusu ile Suriyeli vatandaşların sigortalı çalışmalarına yönelik getirilen düzenlemeler konuşuldu.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) ziyareti sırasında; Yabancı işçilerin sigortalı çalışma koşulları, özellikle Suriyeli işçilerin kayıt dışı çalışmaları ve işverenlere getirilen sorumluluklar bağlamında bilgiler veren SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal, işletmelere yönelik uygulama safhasında olan teşvik ve vergi düzenlemeleri konusunda da fikir alışverişinde bulundu.
Bal, ziyarette yaptığı konuşmasında, “Hatay genelinde kayıt dışı işçi çalıştırmaları kontrol altına almak ve yabancılara, özellikle Suriyeli vatandaşların sigortalı çalışmalarına yönelik getirilen düzenlemeleri anlatmak için sivil toplum kuruluş temsilcilerimizi, işadamlarımızı, Esnaf ve Oda Başkanlarımızı ziyaret ediyoruz. İşletmelerimizin ayakta kalması, yabancı uyruklu çalışanların kayıt altına alınması ve haksız rekabetin önlenmesi için çalışmalar yapmaktayız. Bu bağlamda, özellikle çok sayıda sigortalı çalıştıran işletmelerimize yönelik teşvikler ve vergi düzenlemeleri var. İşletmelerimiz, 31 Mayıs’a kadar bu düzenlemeler ile ilgili girişimde bulunabilirler” dedi.
-YERİNDE KARAR-
Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, SGK’nın başlatmış olduğu bu uygulama ve düzenlemelerin çok önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:
“Kayıt dışı iş yapan işçi çalıştıran ve haksız rekabetin önlenmesine karşı bu çalışmaların yerinde bir karar olduğunu düşünüyoruz. SGK’nın, gerek büyük firmalara, gerekse Kobilere yönelik vergi affı ve düzenleme yapmalarının da bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle, 31 Mayıs’a kadar belirlenen bu süreç işletmelerimiz için milat niteliği taşımaktadır. İşletmelerimiz, SGK yetkilileri ile görüşmeleri ve gerekli girişimde bulunmaları durumunda bu düzenlemelerden istifade edebilirler.”
SGK Hatay İl Müdürü Hamit Bal ve Komisyon üyelerinin ziyaretinde; İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter, İTSO Yönetim Kurulu üyeleri Gassan Kuran, Müfit Tennioğlu ve Selma Yılmaz da yer aldı. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ