Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Gündem: Sığınmacılar

Gündem: Sığınmacılar
  • 04.10.2019
  • 202 kez okundu

Gündem: Ötekileştirme

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nun önceki günkü gündem maddesi Suriyeli Sığınmacılar ve Hatay’da da çokça gündeme taşınan, ‘ötekileştirme’ oldu.

‘Sürekli Ürüyorlar’ ya da “Kendi nüfuslarını korumak için doğum oranlarını yüksek tutuyorlar. 3 yıl önce Hataylı ve Suriyeli kadınların doğum oranı aynıyken, bugün bu oran yüzde 60’a yüzde 40 oranında Suriyelilerin lehinde”, ama en çok da, “Suriyeli vatandaşlar, nüfus plansızlığı ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alarak bu kentte ve ülkede söz sahibi olabilecekler. Örneğin bugün bir ilçemizde 2 Suriyeli muhtar adayı olmuş. 5 sene sonra belediye başkanı adayı olabilecek.” Hatay’ın siyaset gündeminde kurumsal ağızdan çıkan bu tür ötekileştirme çabaları, önceki gün İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Göç ve Uyum Alt Komisyonu’nda tartışıldı.
Bu konuda konuşan isim, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Sosyal Politikalar Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Başak Yavçan oldu. Türkiye kamuoyunda, Suriyelilerle ilgili algıya ilişkin olarak, “Türk halkıyla yaptığımız kamuoyu anketlerinde Suriyelilere yönelik tutumun gitgide negatife döndüğünü görüyoruz” ifadesini kullanan Doç. Dr. Yavçan, ülkesine dönmek isteyen Suriyelilerin sayısında ise azalma görüldüğünün altını çizdi. -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ