Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Gündem: Zeytin, Zeytinyağı

Gündem: Zeytin, Zeytinyağı
  • 20.09.2019
  • 4.891 kez okundu

Ege Zeytin-Zeytinyağı İhracatçı Birliği Başkanı ve Yöneticilerinin  katılımıyla, Altınözü ilçesinde, Zeytin ve Zeytinyağı sektörünün geleceği, sorunları masaya yatırıldı.

Hatay’da 15 milyon zeytin ağacından yılda 153.000 ton ürün elde edilirken, 2017-2018 yıllarında, zeytin-zeytinyağı ihracatı 8 ve 13 milyon dolardan 30 Milyon dolara çıktı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) koordinesinde, ilimizde, “Zeytin-Zeytinyağı Sektörünün Sorunları” masaya yatırıldı. ATSO organizasyonu, Altınözü Kaymakamlığı ile Altınözü Belediyesi ev sahipliğinde, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri Başkanı Davut Er ve Yönetim Kurulu ile bu kapsamda, “Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü İştişare Toplantısı” gerçekleştirildi. Çarşamba günü Altınözü Belediyesi’nde gerçekleştirilen toplantıya; Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin, ATSO Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu, Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, ATSO Meclisi Üyeleri Ahmet Şeniz Melek, Ayhan Kahraman, Komite Üyeler ve Oda üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in aktardıklarının özeti, ana başlıklar halinde şöyle:
“Ülkemizdeki zeytin üretimi, 2018 döneminde 1,7 milyon ton olup; İspanya, İtalya ve Yunanistan’dan sonra 4.sırada yer almaktadır. Özellikle ilimiz Hatay’a özgü, asit oranı ve aromasıyla aranan bir tat olan zeytinyağı imalatı, Altınözü ve Antakya’da çok önemli bir yere sahip olup, toplam 128 adet Zeytinyağı Fabrikası bulunmaktadır. Zeytin ekim alanlarının her geçen gün arttığı Hatay’da; Halhali, Karamani, Gemlik, Savrani, Sarı Haşabi türleri mevcuttur.
İlimizde, zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin markalaşmaya ve bölge imajının oluşturulması için çaba harcanmaktadır. Bölgedeki işletmelerin dağınık ve küçük ölçekli yapısı göz önüne alındığında, girişimciler, ortak bir ticari marka oluşturulması ve yönetilmesi konularında bilinçlendirilmeli, özendirilmeli ve desteklenmelidir. İlimizde, bu şekilde ortak bir markanın oluşturulması, hem ürün kalitesinin artırılmasına hem de pazarlama hizmetlerinin daha etkin şekilde yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır.
Hatay, 2018 döneminde, yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı ve son yıllarda bu üründen aldığı verimle, güneyin zeytinyağı deposu olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Hatay, zeytin üreticiliğinde, 81 il içerisinde ilk 5’te yer almaktadır ve Türkiye geneli zeytin üretiminin % 9’u ilimizden karşılanmaktadır. Hatay’da 275.578 hektarı tarım alanı olup, bu alanın %20′ si, yani 53.771 hektarı, toplam meyve veren 12,5 milyon adet ağaçla zeytinlik arazilerdir. Hatay ili, 153.000 ton ile Türkiye yağlık zeytin üretiminde Aydın ve İzmir’den sonra 3. sırada yer almaktadır. Gerçekleştirilen bu üretimle birlikte elde edilen zeytinlerin işlenmesi sonucu, yaklaşık olarak işlenen zeytin kadar karasu açığa çıkmaktadır. Bu sebeple, üretime paralel olarak açığa çıkan karasu miktarları da ciddi boyutlara ulaşmaktadır.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), verilerine göre, Hatay’ın zeytin ve zeytinyağı ihracatı; 2016 yılında 8 milyon $, 2017 yılında 13 milyon $, 2018 yılında ise % 130 artarak 30 milyon $’a yükselmiştir.
Altınözü Zeytincilik Araştırma Enstitüsü, Bakanlık nezdinde proje aşamasında olup, günümüzde, Hassa ve Kırıkhan’da araştırma çalışmaları yapılmaktadır. Enstitünün merkezi Antakya’dadır. Altınözü Zeytin ve Zeytin Ürünleri İhtisas OSB’nin yer tespitinin biran önce bitirilmesi ve çalışmaların hızlandırılması, bu sektörü çok daha iyi yerlere taşıyacaktır.”
-KARDEŞLİĞİN ŞEHRİ-
ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Çinçin’in ardından kürsüye gelen Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri Başkanı Davut Er de şunları söyledi.
“Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği olarak, üretim bölgelerimizde; üreticisinden tüccarına, sanayicisinden ihracatçısına kadar tüm sektör paydaşlarımızı yerinde ziyaret edip, konu ve sorunlarını dinlemek ve sektörde güç birliği oluşturarak sorunlara çözüm bulmak için, ülkemizde zeytin üretiminin yapıldığı bölgelerimizde Sektörel Ortak Akıl Toplantıları gerçekleştirme kararı aldık. Bu karar çerçevesinde, toplantılarımızdan ilkini 28 Ağustos tarihinde Mut’ta gerçekleştirdik.
İkinci toplantımızı da, bugün Ezan ve Kilise Çanı seslerinin birbirine karışmasının olağan bir durum olarak karşılandığı, kardeşliğin ve birlikteliğin şehri Hatay’da sizlerle birlikte, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştiriyoruz. Farklı kültür ve inanışların bir arada kardeşçe yaşadığı bu topraklar, barışın simgesi zeytin ağacına da binlerce yıldır ev sahipliği yapmaktadır.
Zeytin tarihi, 6 bin yıl öncesine giden insanlığın kadim dostu bir ağaç. Payas’ta, Sarı Selim Camii bahçesindeki 1350 yıllık zeytin ağaçı, halen bize meyve vermeye devam ediyor. Bu zeytin ağacı, insanlık tarihi kadar eski bir yerleşim yeri olan Hatay’daki zeytincilik kültürünün ne kadar köklü olduğunu ortaya koyuyor. Hatay, 15 milyonu aşkın zeytin ağacı varlığı ile Güney’in zeytinyağı deposu konumunda. Hatay mutfağ,ı dünya çapında bir şöhrete sahip. Bu şöhrette, birbirinden lezzetli yemeklere tat veren Hatay zeytin ve zeytinyağının payını göz ardı edemeyiz.
Hatay, zeytin ve zeytinyağı üretiminde ülkemizde ilk 5 il arasında yer almakta. Zeytinyağı imalatı, özellikle Altınözü ve Antakya’da çok önemli bir yere sahip. Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi’nin 2018/19 rekolte raporuna baktığımızda, ülkemiz zeytinyağı üretiminin %9’unu Hatay’ın karşıladığını görüyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Hatay’ın zeytin ve zeytinyağı ihracatı 2016 yılında 8 milyon $ iken, 2017 yılında 13 milyon $, 2018 yılında ise % 130 artarak 30 milyon $’a yükselmiştir. Bu başarıda emeği geçen bütün üretici ve ihracatçılarımızı kutluyorum.
1940 yılında kurulan ve ülkemizde zeytin-zeytinyağı sektöründe faaliyet gösteren tek ihracatçı birliği olan EZZİB, bugün 400’ün üzerinde faal üyeye sahiptir. Türkiye geneli zeytin ve zeytinyağı ihracatının %80’i, Birliğimiz üzerinden gerçekleşmektedir. Amaçlarımızdan birisi de, daha fazla sayıda firmayı ihracata yönlendirerek sektörümüzdeki faal ihracatçı sayısını arttırmaktır.”
Hikmet Çinçin ve Davut Er’in ardından kürsüde birer konuşma yapan Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve Altınözü Kaymakamı Bülent Uygur ise, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçı Birlikleri’ni ilçelerinde ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını, bu toplantının Altınözü’nde yapılmasında emeği geçen, başta Hikmet Çinçin olmak üzere, tüm katılımcılara teşekkürlerini ilettiler.
Toplantı, daha sonra soru-cevap ve Zeytin Dalı Korosu konseri ile devam ederken, ardından, Altınözü Tokaçlı Tarihi Zeytin Müzesi ziyaret edildi.  -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ