Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,49 / Satış: 7,52
€ EURO → Alış: 9,04 / Satış: 9,08

Güzel haber bu…

Güzel haber bu…
  • 07.09.2020
  • 984 kez okundu

Nursan fabrikası yeniden açıldı

Payas’ta 5 yıldır kapalı olan Nursan Çelik Fabrikası hafta sonunda açıldı yeniden üretime başladı

İlimiz Payas ilçesinin önde gelen sanayi kuruluşlarından Nursan Çelik Fabrikası, 5 yıllık ara sonrası açıldı ve yeniden çelik üretimine başladı. Nursan’da, geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren üretime geçildiği kaydedildi. Payas ilçesinde 5 yıldır kapalı ve atıl durumda olan Nursan, “Aba Demir Çelik Fabrikası” adıyla demir üretimine başladı. Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ın girişimiyle, Erol Evcil tarafından yeniden açılan Nursan Fabrikası, yeniden yüzlerce kişiye ekmek kapısı oldu.
2015 yılında ekonomik sıkıntılar yaşayan ve kapatılan, Payas Organize Sanayi bölgesindeki Nursan Demir Çelik Fabrikası’nın açılması için Ekton A.Ş.’den Erol Kahraman, Zorlu Grubu adına Serdar Cümbüş, Özerler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Özer, Nursan Fabrikası sahibi Sabri Keleş ile Payas Belediye Başkanı Bekir Altan geçtiğimiz günlerde bir araya gelmiş ve yeniden üretim için prensip anlaşmasına varılmıştı.
Kapatıldığı 2015 yılına kadar “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Şirketi” listesinde ilk 100 firma arasında yer alan Nursan Çelik’te yaklaşık 900 işçi çalışmaktaydı. Fabrikanın yıllık cirosu 1 milyar lira civarında. Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş., İstanbul Sanayi Odası’nın 2014 yılında açıkladığı 500 Büyük Sanayi Kuruluşu lisesine, 1 milyar lirayı bulan cirosu ile 85. sıradan girmişti.
Sabri, Ramazan ve İlyas Keleş’in başında bulunduğu fabrikada, çalışan sayısı 900 kadar. 1983 yılında, günlük 5 ton üretim kapasitesi ile küçük bir atölyede üretime başlayan Nursan, kapatılmadan önce yıllık 1. 5 milyon ton kapasiteye sahipti.
Nursan A.Ş., kapatılmadan önce, yani 2015 öncesinde, Türkiye’nin en çok ihracat yapan ilk 100 firması arasında yer almaktaydı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, 5 yıl önce Nursan A.Ş., 144 milyon dolarlık ihracatı ile ilk 1000 firma arasında 97. sırada yer aldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ