Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

Güzelmansur: istediğimiz oldu

Güzelmansur: istediğimiz oldu
  • 28.11.2020
  • 928 kez okundu

Türk TIR’larına Macaristan Transit Geçiş Belgesi Kotası 110.000’e çıkarıldı.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Macaristan Transit Geçiş Belgesi kota sorununun çözülmesi için aylardır verdiği mücadelede mutlu sona ulaşıldığını bildirdi. Güzelmansur, 2019 ve 2020’de ihtiyacın neredeyse 1/3’ü kadar verilen Macaristan Transit Geçiş Belgesi adedinin, girişimleri sonucunda 2021 için 110 bine yükseldiği bilgisini verdi.
CHP’li Güzelmansur, soru önergesi vererek şunları kaydetmişti:
“Türkiye’nin en büyük pazarlarından biri olan Avrupa’ya erişimde geçiş ülke konumunda olması nedeniyle, Macaristan, karayoluyla ihracatımızda çok önemli bir yer tutuyor. Bu nedenle, Macaristan’ın vereceği yıllık transit geçiş belgesi kotaları da çok önemli.
2019 yılında 36 bin, 2020 yılında ise 40 bin geçiş kotası alınarak, ihracatçı ve nakliyecinin beklentilerine cevap verilemedi. İhtiyacın neredeyse 1/3’ü kadar alınabilen transit geçiş belgesi kotası bitince, nakliye işini Romanya tırları gerçekleştiriyor. Bu durum, nakliyecilerimizin ve şoförlerimizin gelir kaybına neden olduğu gibi, yaklaşık 250 Milyon Avro’luk navlun gelirlerimizin de yabancılara gitmesine neden oluyor. Dolayısıyla, bu kota sorununun bir an önce çözülmesi gerekmektedir.”
Güzelmansur, yeni süreçle ilgili de şunları söyledi:
“İhracatçımızın ve nakliyecimizin beklentisi, Macaristan’dan 110-120 bin civarında transit geçiş belgesi alınması yönündeydi. Macaristan ile dün yapılan Kara Ulaştırması Karma Komisyonu toplantısında, 110 bin transit geçiş belgesi alındı. Ülkemize, Hatay’ımıza ve bu haberi bekleyen tüm sektör paydaşlarına hayırlı olsun.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ