Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,66 / Satış: 6,69
€ EURO → Alış: 7,28 / Satış: 7,31

Güzelmansur Önerge Verdi

Güzelmansur Önerge Verdi
  • 03.02.2020
  • 794 kez okundu

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde, “Ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan Amik Gölü, 45 yıl önce kurutuldu. Ama Amik Gölü, 45 yıldır yeniden canlanmak için fırsat kolluyor. Gölün kurutulması; ekolojik, biyolojik, sosyolojik, ekonomik çok ciddi zararlar oluşturdu, oluşturmaya da devam ediyor. Amik Ovası’nda 45 yıldır önlenemeyen taşkın felaketlerinin nedeni de, bu önemli sulak alanın kurutulması. Tüm bunlara son vermek için tek çözüm var, o da Amik Gölü’nün yeniden canlandırılması. Gelin, araştırma önergesine ‘evet’ diyerek, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü’nde konuyu birlikte araştıralım” denildi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Amik Gölü’nün kurutulması olayının öncesi, sonrası ve sonuçlarının, 2 Şubat Dünya Sulak Günü’nde TBMM Başkanlığı’na sunduğu Araştırma Önergesi ile gündeme alınmasını istedi.
Güzelmansur, ülkemizin en önemli sulak alanlarından biri olan Amik Gölü’nün kurutulmasının; ekolojik, sosyolojik, biyolojik ve ekonomik zararlara yol açtığını ve 45 yıldır bölgede meydana gelen taşkın felaketlerinin ana sebebi olduğuna dikkat çekerek, bu felaketlere son vermek ve Amik Gölü’nün geri kazanılmasının yollarını araştırmak üzere bir
Meclis Komisyonu kurulmasını istedi.
CHP’li Güzelmansur ve 25 Milletvekilinin imzasıyla verilen önergede, “Amik Gölü’nün kurutulmasıyla ortaya çıkan Hatay’daki iklim değişikliğinin, yok olan biyolojik çeşitliliğin ve organik toprağın, bölgenin değişen su rejiminin, sıklığı ve şiddeti sürekli artan taşkın felaketlerinin önüne geçmek için kalıcı çözümlerin tespit edilmesi, sulak alanların kurutulmasının önlenmesi ve bu alanları koruyacak etkili politikaların ve yasal mevzuatın belirlenmesi amacıyla” bir Meclis Araştırması açılması istendi.
GÖL HER FIRSATTA CANLANIYOR
Bölgede meydana gelen taşın afetlerinin sıklık ve şiddet özelliklerinde artış olduğuna dikkat çeken CHP’li Güzelmansur, önergesinin gerekçesinde, “Amik Ovası’nda; 1975, 1976, 1980, 1987, 1998, 2001, 2002, 2003, 2004, 2012, 2015, 2018 Ocak, 2018 Aralık, 2019 Ocak, 2019 Nisan ve 2020 Ocak’ta önemli taşkın afetleri yaşanmış, kurutulan Amik Gölü, bu taşkınlarda adeta yeniden canlanmıştır. Görüldüğü gibi, Amik Ovası’ndaki taşkın afetlerinin sıklık ve şiddet özelliklerinde sürekli bir artış söz konusudur. Bu taşkınlarda ekili arazi, evler, ahırlar, ağıllar, yollar, meralar sular altında kalmaktadır. Ekili arazilerin aylarca su altında kalmasıyla; bölgede tarım sürdürülemez boyutlara ulaşmış, ağılların/ahırların ve meraların su altında kalmasıyla barınma ve yemlenmeden mahrum kalan hayvanların telef olmasıyla da hayvancılık bitme noktasına gelmiştir. Dolayısıyla, Amik Gölü’nün kurtulması yaklaşık yarım asırdır, sadece doğaya zarar vermekle kalmamakta, hem bölgedeki ailelerin ekonomisine hem de ülke ekonomisine çok ciddi zararlar vermektedir” dedi.
Amik Ovası taşkın probleminin çözümü için atılan adımların yetersiz kaldığını hatırlatan Güzelmansur, önergesinde şunları kaydetti:
“Taşkınları önlemek için yapılan çalışmalardan biri kanal, bent ve seddelerin bakımlarının yapılmasıdır. Bunların sorunu çözemediği, taşkınların devam etmesinden açıkça görülmektedir. Taşkınları önleme noktasında sunulan Reyhanlı Barajı’nın da, taşkına neden olan su miktarının sadece bir bölümünü kontrol etme şansına sahip olacağı, bu yüzden tek başına bir çözüm olarak kabul edilemeyeceğine yönelik çok sayıda uzman görüşü bulunmaktadır. Bir diğer öneri olan Asi Dostluk Barajı’nın ise 2011’de temeli atılmış, sonrasında baraj yanlış Suriye politikasından nasibini alarak durdurulmuştur. Geriye tek bir alternatif kalmaktadır, o da Amik Gölü sulak alanın geri dönüştürülmesi veya bunun küçük işleyen bir modelinin oluşturulmasıdır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ