Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Güzelmansur önerge verdi

Güzelmansur önerge verdi
  • 04.04.2020
  • 1.020 kez okundu

Özel yurtlardaki 2,5 milyon öğrenci ne olacak?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, koronavirüs salgını sürecinde devlet yurtlarında kalanların paralarının iade edilmesini isterken, özel yurtlardaki, sayıları 2 milyon 500 bin civarında olduğunu belirttiği öğrencilerin de ne olacağını sordu. Milletvekili Mehmet Güzelmansur, konuyu TBMM’nin gündemine taşıdı:
Güzelmansur, önergesinde, Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında, devlet yurtlarında kalan öğrencilerin yatırdıkları Mart ayı ücretlerinin iade edileceği, Nisan, Mayıs ve Haziran ücretlerinin de alınmayacağının açıklandığını hatırlattı ve şöyle devam etti:
“Ancak yeterli devlet yurdu olmadığı için özel yurt, apart ya da evde barınmak zorunda olan yaklaşık 2,5 milyon öğrenci, kalmadıkları yurtların ücretini, apartların ve evlerin kiralarını ödemeye zorlanıyor.”
Bu adaletsizliği, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıyan Güzelmansur, “Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim-öğretime ara verilmesi sonucu zorunlu olarak evlerine dönen üniversite öğrencilerinden, sözleşmeleri öne sürülerek, özel yurt ücretleri talep edilmeye devam edilmekte, hatta öğrenciler icra ile tehdit edilmektedir” dedi.
Kovid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında 2,5 milyon öğrencinin göz ardı edilmesinin büyük bir eksiklik olduğunu söyleyen CHP’li Güzelmansur, “Salgın, sadece toplum sağlığını değil, ekonomiyi de tehdit ediyor. Bu dönemde işsizlik daha da arttı, hane gelirleri iyice düştü. Dolayısıyla, bu öğrencilerin kalmadıkları yurtların ücretlerini ya da apartların, evlerin kiralarını ödemelerini beklemek, ne akla ne vicdana sığar” tespitinde bulundu.
CHP’li Güzelmansur, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. M. Muharrem Kasapoğlu’na, “bu kapsamdaki öğrencilere yurt ücreti, apart-ev kirası desteği verilerek”, sorunun çözümü noktasında bir çalışma yapılıp yapılmadığını sordu. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ