Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,12 / Satış: 8,15
€ EURO → Alış: 9,59 / Satış: 9,63

Güzelmansur Önerge Verdi

Güzelmansur Önerge Verdi
  • 30.06.2020
  • 130 kez okundu

Erkek yetimler arasında eşitsizlik var…

Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yürürlükteki mevzuatın yetimler arasında ayrıma yol açtığını belirtti ve bunun düzeltilmesi için teklif verdi. TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, 2008 öncesi kamu görevlisi veya emeklisinin yetimine ayrı, 2008 sonrası kamu görevlisi veya emeklisinin yetimine ayrı “yetim ayrılığı” düzenlemesi olduğunu söyleyen Milletvekili Mehmet Güzelmansur, şöyle devam etti:
“2008 sonrası için erkek yetimlere, 2’nci bir yükseköğrenime devam etme veya doktora yapma hakkı var. Bu süre boyunca yetim aylıkları ödenmeye devam ediyor. 2008 sonrası erkek yetimler için bu hak yok. Yükseköğrenimlerini bitirdikleri anda yetim aylıkları kesiliyor.
Yürürlükteki mevzuatta, erkek çocukların yetim aylıklarında, Ekim 2008 öncesi ve sonrası ayrımı yapılıyor. Ekim 2008 sonrası kamu görevlisi veya emeklisi olanların yetimleri 5510 sayılı Kanun’a tabi olup, öğrenimleri boyunca 25 yaşını tamamlayana kadar aylık hakkından faydalanabiliyorlar. Ekim 2008 döneminden önce kamu görevlisi veya emeklisi olanların erkek yetimleri ise 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olup, aylıkları bir yükseköğrenimi bitirdikleri anda kesiliyor.”
CHP’li Güzelmansur, kanun teklifi ile bu adaletsizliğin giderilmesinin amaçlandığını kaydederken, 5510 sayılı Kanun’a geçici madde eklenmesini öngören kanun teklifi yasalaştığında, 2008 öncesi kamu görevlisi veya emeklisi olanların erkek yetimlerine de ikinci bir yükseköğrenim görmesi ya da doktora yapması durumunda aylıkları kesintisiz ödeneceğini bildirdi.
Milletvekili Güzelmansur, kanun teklifinin gerekçesinde de, “Düzenleme ile 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu arasında norm birliği sağlanarak, ölen anne/babasından aylık alan ve ikinci bir yükseköğrenim gören çocukların hakları korunmaktadır” dedi. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ