Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Güzelmansur Önerge Verdi

Güzelmansur Önerge Verdi
  • 13.08.2020
  • 611 kez okundu

Türkiye ve Hatay’da intiharlar artıyor! Nedenler, önlemler neler?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur; ekonomik krizin derinleşmesi, artan işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığı ile Hatay’da ve Türkiye’de artan intihar vakalarını, verdiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.
Ekonomik krizin artırdığı işsizlik, yoksulluk ve hayat pahalılığının intiharları arttırdığını belirten Milletvekili Mehmet Güzelmansur, ülkede, geride kalan 2018’de 3.161 olan intihar vakasının 2019’da 3.406’ya çıktığını ve intihar artış vakalarının % 8 oranında gerçekleştiğini kaydetti, 2019 yılı ile ilgili olarak da her gün ortalama 9 kişinin (9,3) intihar ettiğini dile getirdi.
9 yıldır Suriye savaşının gölgesinde yaşamaya mahkum edilen Hatay’ın ekonomik krizinin Türkiye’den daha derin olduğunu ve intiharların ilimizde de sıklıkla yaşandığını belirten Güzelmansur, “İntiharlar hızla artıyor. Kendini yakan babalar, kendini asan gençler… Hatay’da, son 6 ayda, sadece basına yansıyan ve ölümle sonuçlanan intihar vakası 20’ye yakın” dedi.
Ekonomik göstergelerdeki bozulmanın, haliyle toplum psikolojisini de bozduğunu söyleyen Güzelmansur, “Bu durum, intihar vakalarının da artmasına neden olmaktadır. Türkiye’de, 2018 yılında 3.161 vatandaşımız intihar ederek hayatına son verirken, bu sayı 2019 yılında yaklaşık % 8 artarak 3.406’ya çıkmıştır” dedi.
HATAY’DA 6 AYDA
20 KİŞİ İNTİHAR ETTİ
Güzelmansur, önergesinde şunları kaydetti:
“Geçim kaynağı olan sınır kapıları kapatılan, ihracat yolları daraltılan, dolayısıyla yanlış Suriye politikasının faturasını en ağır şekilde ödeyen Hatay’da da artan işsizlik ve yoksulluk nedeniyle, intihar vakaları çoğalmaktadır. Hatay’da, son 6 ayda, sadece basına yansıyan ve ölümle sonuçlanan intihar vakası 20’ye yakındır.”
CHP’li Güzelmansur’un TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmasını istediği sorular ise şunlar:
1.2020 yılında, Türkiye genelinde, ölümle sonuçlanan intihar vakalarının sayısı nedir?
2.2020 yılında Hatay’da ölümle sonuçlanan intihar vakalarının sayısı nedir?
3.2020 yılında intihara teşebbüs eden ve kurtarılan kişi sayısı kaçtır? Bu intihar teşebbüslerinin nedeni, cinsiyeti, yaşı gibi detayları nelerdir?
4.Türkiye genelinde ve Hatay’da intihar eğilimindeki artışın nedenlerine ve bunu önlemeye yönelik yapılan bir çalışma var mıdır? Detayları nelerdir? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ