Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,75 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,29 / Satış: 7,32

Güzelmansur önerge verdi

Güzelmansur önerge verdi
  • 09.07.2019
  • 803 kez okundu

AB’nin iade ettiği gıda ürünlerini biz mi yiyoruz?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur son 6 ayda, Avrupa’ya ihraç edilen, ancak karaciğer kanserine yol açan “mitotoksin” ve genetik bozukluğa neden olan “pestisit” içerdiği için ülkemize geri iade edilen 97 parti gıdanın akıbetini sordu.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Avrupa’ya ihraç edilen, ancak insan sağlığı için ciddi tehlike oluşturan “mitotoksin” ve “pestisit” içerdiği için iade edilen gıdaların akıbetini, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye sordu.
“Avrupa’nın yenmez dediği gıdalar, vatandaşa mı yediriliyor?” diye soran Güzelmansur, “AB üyesi ülkelerin ihracatına izin vermediği 97 parti gıdanın bir kısmının sınırda imha edilmiş olmakla birlikte, çok önemli bir bölümünün ülkemize iade edildiğini hatırlattı ve Avrupa’nın ‘yenmez’ dediği bu ürünleri vatandaşımızın yemesine göz yumulup yumulmadığının açıklanmasını istedi.
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un önergesi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yanıtlanmasını istediği soruları şöyle:
1. Son 6 ayda AB ülkelerine ihraç edilen, ancak yapılan analizlerde kansere yol açan mitotoksin ve genetik bozukluklara neden olan pestisit içerdiği için ülkemize iade edilen meyve, sebze, kurutulmuş meyve ve kuruyemiş için ne işlem yapılmıştır? Bunlar imha mı edilmiştir, yoksa iç piyasaya mı sürülmüştür?
2. Son 6 ayda ülkemizdeki gıda ürünlerinde yapılan mitotoksin ve pestisit kalıntısı analizi sayısı kaçtır? Tespit edilen uygunsuzluk oranı nedir? Uygunsuzluk tespiti sonrasında ne tür işlem yapılmıştır?
3. Ülkemizin ithal ettiği meyve, sebze, kurutulmuş meyve ve kuruyemişlerde mitotoksin (aflatoksin, okratoksin) ve pestisit analizi yapılmakta mıdır?
4. Son 1 yıl içinde ithal edilen gıda ürünleri içinde mevzuatın belirlediği miktardan daha fazla mitotoksin ve pestisit kalıntısı içerdiği için iç piyasaya sokulmayan ve iade edilen ürün sayısı, miktarı nedir?
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ