Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,69 / Satış: 6,71
€ EURO → Alış: 7,22 / Satış: 7,25

Güzelmansur Soru Önergesi Verdi:

Güzelmansur Soru Önergesi Verdi:
  • 20.07.2018
  • 651 kez okundu

Yayladağı Kapısı Açılmalı…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, komşu ülkedeki iç savaş nedeniyle 5 yıldır kapalı tutulan Yayladağı Sınır Kapısı’nın bir an önce açılması istemiyle  Ticaret Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi sundu.
Yanlış dış politikalar yanı sıra Cilvegözü Sınır Kapısı’nın, ardından da Yayladağı Sınır Kapısı’nın kapatılmasının Hatay ekonomisini derinden yaraladığını önergesinde dile getiren Mehmet Güzelmansur, bu nedenle de ülkemizin en büyük ikinci TIR parkına sahip olan Hatay’da on binlerce aracın atıl duruma düştüğüne dikkat çekti.
CHP’li Güzelmansur, konuya ilişkin soru önergesinde, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan şu sorulara cevap vermesini istedi:
1. Yayladağı Sınır Kapısı Bakanlar Kurulu Kararı ile mi yoksa Dışişleri Bakanlığı tebligatı ile mi kapatılmıştır?
2. Yayladağı Sınır Kapısı’nın kapatılmasının arkasındaki asıl gerekçe ve yasal mevzuat nedir?
3. Bakanlık düzeyinde, Yayladağı Sınır Kapısı’nın geçici olarak kapatıldığına dair açıklamalar yapılmasına rağmen söz konusu kapının 5 yıldır açılmamasının nedeni nedir?
4. Kapatıldığı günden bugüne kadar Yayladağı Sınır Kapısı’nda teknik alt yapı sorunlarının giderilmesi ve güvenlik tedbirlerinin alınması için yapılan çalışmalar ve detayları nelerdir?
5. Hataylı yurttaşlarımızın, esnafımızın, yerel yönetimlerin, siyasetçilerin, bürokratik yönetiminin Yayladığı sınır kapısının açılmasına dair talepleri bugüne kadar olduğu gibi göz ardı edilmeye devam edilecek midir?
6. Hatay’ın ihracatının ve ekonomisinin canlanması, bölgenin rahat bir nefes alması için elzem olan Yayladağı Sınır Kapısı’nın açılması konusunda planlanan/yürütülen bir çalışma var mıdır? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ