Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,75 / Satış: 7,78
€ EURO → Alış: 9,08 / Satış: 9,11

Güzelmansur, tarıma 10.551 personel alımını sordu:

Güzelmansur, tarıma 10.551 personel alımını sordu:
  • 08.02.2019
  • 706 kez okundu

Ne zaman?

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, bir süredir ataması yapılmayan mühendis ve veteriner hekimlerin sorunlarını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Güzelmansur, “Tarım ve Orman Bakanlığı, mühendislere ve veteriner hekimlere verdiği atama sözünü ne zaman yerine getirecek” diye sordu.
CHP’li Güzelmansur’un önergesi ve soruları şöyle:
“Ülkemizde sayıları 1 milyona ulaşan üniversite mezunu işsiz içerisindeki işsiz mühendis/mimar sayısı 150 bine yaklaşmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle, özel sektörde daralan istihdam olanakları sonrasında işsiz mühendislerimiz için tek çıkar yol, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yapılacak atama sözlerinin tutulması olmuştur. Önceki Bakan Ahmet Eşref Fakıbaba, 19 Aralık 2017’de TBMM’de yaptığı açıklamada, 2018 yılında ziraat mühendisi ve veteriner hekim ataması yapacaklarını belirtmiştir. Mayıs 2018’de yaptığı açıklamada ise, ‘9 Şubat’ta 10 bin 551 kişinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ailesine katılmasına yönelik gerekli kuruluşlara yazılarımızı yazdık’ ifadesini kullanmıştır. Ancak bu açıklamanın ardından geçen 1 yıla rağmen, Tarım ve Orman Bakanlığı’na herhangi bir atama gerçekleştirilmemiştir.
1. Önceki Bakan’ın yaptığı açıklamada yer alan ve 9 Şubat’ta Tarım ve Orman Bakanlığı’na 10.551 personel alımı için gerekli kuruluşlara yazıldığı ifade edilen yazının sonucu ne olmuştur?
2. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu personel sayısı bölümler itibarıyla kaçtır?
3. İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı personel alımı gerçekleştirirken Tarım ve Orman Bakanlığı’nın mühendislere ve veteriner hekimlere verdiği atama sözünü 1 yılı aşkın bir zamandır gerçekleştirmemesinin nedeni nedir?” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ