Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,73 / Satış: 6,76
€ EURO → Alış: 7,32 / Satış: 7,35

Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu:

Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu:
  • 21.02.2020
  • 431 kez okundu

Tersine Beyin Göçü Teşviki…

Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM’nin Çarşamba günkü birleşiminde yaptığı konuşmada, ülkemizden gerçekleşen beyin göçünün önlenmesini, ayrıca tersine beyin göçünün desteklenmesini istedi.
TBMM’de gündem dışı söz alan Güzelmansur; ekonomideki kriz, gelecek kaygısı ve özgürlüklerin kısıtlanması sonrasında, iyi eğitimli ve nitelikli insanların ülke dışına gitmek zorunda kaldıklarını kaydederek, ABD başta olmak üzere, dünya ülkelerinin, ülkelerine beyin göçünü teşvik ettiklerini anlattı. TBMM’deki konuşmasında, ABD ve diğer büyük dünya devletlerinin “tersine beyin göçü için” de aynı teşvikleri uyguladıklarını kaydeden Güzelmansur, Türkiye’nin de, yüksek lisans ile doktora yapmak üzere yurt dışına çıkan akademisyenlere yönelik yüksek faizi kaldırmasını istedi.
Güzelmansur, konuşmasını ana başlıklar halinde şöyle özetledi:
“Türkiye, en fazla beyin göçü veren ülkelerden biri. Bunun önlenmesi için tersine beyin göçü teşvik edilmelidir. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla yurtdışına gönderilen bilim insanlarına uygulanan haksız, adaletsiz faiz, tersine beyin göçünü engelliyor. Tersine beyin göçü için 2006, 2011 ve 2014 yıllarında uygulanan faiz affı yeniden getirilmeli.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ