Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Güzelmansur, TBMM Genel Kurulu’nda konuştu:

Güzelmansur,  TBMM Genel Kurulu’nda konuştu:
  • 23.11.2018
  • 967 kez okundu

Türkiye’de açlık sorunu var

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek, bu durumun; geçiştirme, görmezden gelme ya da üstünü kapatma ihtimali olmayacak kadar ciddi ve tehlikeli olduğunu savundu. Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında, ülkenin dört bir yanından kriz sinyalleri geldiğini kaydederek şunları söyledi:
“Her gün konkordato ilan eden firmalara bir yenisi daha ekleniyor. Kamu bankalarında bile kredi daralması kaydediliyor. İnşaat sektöründe batan batana. Yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 40’ın üzerinde bir azalma yaşanıyor. Konut satışları düşüyor. Beyaz et sektörü iflas ediyor, kimse umursamıyor. Yılsonuna kadar üretici firmaların yarısının kapanacağı tahmin ediliyor. İşsizlik ordusu gün geçtikçe genişliyor. Asırlık Resmî Gazete’nin kâğıt bölümü kapanıyor, yarım asırlık bir haber ajansı yayın hayatına son veriyor. Elektrik borcu nedeniyle camilerin elektrikleri kesiliyor. İcra dairelerindeki icra iflas dosyalarının sayısı 20 milyona yaklaşıyor. 2018 yılının ilk yarısında protesto edilen senetlerin tutarı yüzde 16 artışla 7 milyar liraya ulaştı. Ekim ayında karşılıksız çek sayısı geçen yıla göre % 103 artışla 94.400 adede, miktarı ise % 161 artışla 4,6 milyara kadar çıktı. Devlet, ‘Para yok’ diyerek, ihracatçının KDV’lerini ödeyemiyor. Asgari ücretli, asgari ücretin altında maaş alan emekli geçinemiyor, ‘Çocuğumun karnını doyuramıyorum’ diye feryat ediyor. Türkiye, bir açlık sorunuyla karşı karşıyadır.”
-AYRIMCILIK ELEŞTİRİSİ-
Güzelmansur, TBMM’deki konuşmasının ilimizle ilgili bölümünde de şunları söyledi:
“Sizler, Hatay’ı sınır il olarak gördünüz. Sizler, Hatay’ı unuttunuz. Teşvikte bile ayrımcılık yapıyorsunuz. Ötekileştiren bu tavrınız yüzünden, yatırımcılar Hatay’dan kaçıyor. Tarımsal ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor. Narenciye, zeytin, pamuk üreticisinin, çiftçinin çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsunuz. Kırsal kalkınma programlarından dahi doğru yararlanamıyoruz, görmemezlikten geliyorsunuz. Hatay’da her yer insani yardımlaşma derneği tabelalarıyla dolu, ama siz ‘bu dernekleri araştıralım’ demiyorsunuz. Reyhanlı Barajı yılan hikâyesine döndü. Tarımsal alanları sulama sorununu çözmüyorsunuz. Hastanesi olmayan ilçelerimizde insanlar hastaneye yetişemediği için ölüyor, siz ‘sağlıkta çağ atladık’ diyorsunuz. Hiçbir limanın kabul etmediği ‘angusları İskenderun’da istemiyoruz.’ diyoruz, siz angusları taşıyan yük gemisiyle övünüyorsunuz. ‘Vatandaş aç, geçinemiyor, asgari ücretin hakkını verin’ diyoruz, siz ‘daha az et yiyin’ diyorsunuz. Biz, ‘Memleketin sorunlarını konuşalım’ diyoruz, siz ise gündemi değiştirmek için ülkenin kurucu dengeleriyle oynuyorsunuz.”
-4 ÖNERİ-
Konuşmasının son bölümünde, ülkemizin ve Hatay’ın bu darboğazdan ve ekonomik buhrandan çıkması için çözüm önerilerini de sıralayan Güzelmansur, şunları kaydetti:
“Öncelikle ve acilen rant ekonomisi yerine üretim ekonomisi tercih edilmeli. İki… Bölgesel teşvik yerine, sektörel teşvik verilmeli. Üç… Kredi Garanti Fonu derhâl tekrar devreye sokulmalı. Dört… İhracatın artması için Orta Doğu’ya erişim kapısı olan Yayladağı Sınır Kapısı derhâl açılmalı.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ