Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,30 / Satış: 8,34
€ EURO → Alış: 9,69 / Satış: 9,73

Güzelmansur TBMM’ye Önerge Verdi

Güzelmansur TBMM’ye Önerge Verdi
  • 18.09.2020
  • 526 kez okundu

Orman yangınında havadan müdahale neden gecikti?

Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur, 10 gün önce ilimizde yaşanan orman yangınında havadan müdahalenin geciktirildiğini kaydederek, nedenini sordu. Milletvekili Güzelmansur, Tarım ve Orman Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, yangının yaralarının sarılması noktasında, ekosisteme ve biyolojik çeşitliliğe uygun, bütünsel bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiğini vurguladı ve şu soruları sordu:
“Hatay’da geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve 4 gün süren orman yangını sonrasında, maalesef ki yaklaşık 3 bin 500 hektarlık bir orman varlığımız kül olmuştur. Ülke tarihindeki en büyük orman yangınlarından biri olan bu yangınla sadece ağaçlarımız değil, biyolojik çeşitliliğimiz ve canlı türlerimiz de yok olmuştur. Dolayısıyla bu yangının yaralarının sarılması noktasında, sadece yanlış ve popülist bir ağaçlandırma faaliyetinden uzak durmanın yanı sıra yanan alanın biyolojik çeşitliliğine uygun, bölge ekosistemini bütünsel bir yaklaşımla ele alan bir çalışma yürütülmesi gerekmektedir.
Konuya ilişkin olarak; Ülke tarihinin en büyük yangınlarından biri olan ve saat 11’de başlayan yangına havadan ilk müdahale kaçta yapılmıştır? Yangına havadan müdahalenin geç başlamasının nedeni nedir? Bu yangının kasıtlı çıkarıldığına dair iddialar doğru mudur? Doğru ise, bunun arkasındaki gerekçe nedir? Sorumluları, bu yangınla ne tür bir menfaat sağlamayı planlamışlardır? Bu kişiler belirlenmiş midir ve haklarında ne tür işlemler yapılmıştır? Bu yangının çıkış nedeni ile ilgili yapılan net bir tespit var mıdır? Detayları nedir? Uzmanlar, ‘yanan alanların kendi haline bırakılması ve gerekli durumlarda tohum takviyesi yapılmasıyla, yanan bölgedeki ekosistemin canlanacağı ve yenileneceği’ görüşünde birleşmektedir. Bu görüşe riayet edilecek midir?
Bundan sonra, bu gibi orman yangınlarının bir daha yaşanmaması için alınan önlemler nelerdir?”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ