Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,93
€ EURO → Alış: 6,55 / Satış: 6,58

Güzelmansur yasa teklifi verdi

Güzelmansur yasa teklifi verdi
  • 13.03.2019
  • 422 kez okundu

Ölüm aylığı ve ölüm geliri tam bağlanmalı…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybedenlerin ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması ile ilgili TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi verdi.
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un yasa teklifinde şöyle deniliyor:
“Mevcut uygulamada, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat eden çalışanın ailesine herhangi bir şart aranmadan ‘ölüm geliri’, yasanın öne sürdüğü prim ve sigortalılık süresinin var olması durumunda da ‘ölüm aylığı’ bağlanıyor. Ancak hem ölüm aylığı hem de ölüm gelirinin hak edilmesi durumunda yüksek olanın tamamı, düşük olanın ise yarısı kesiliyor, yarısı ödeniyor. İşte CHP’li Güzelmansur’un Kanun Teklifi bu kesintiyi ortadan kaldırıyor ve her iki aylık ve gelirin tam olarak ödenmesini sağlıyor.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 54’üncü maddesinin ilgili fıkrasında değişiklik öngören kanun teklifi, ölüm aylığı ve ölüm gelirinin birleşmesi durumunda, her iki aylık/gelirin tamamının ödenmesini sağlıyor.
Türkiye’de her yıl binlerce çalışanın iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybettiğine ve ailelerinin yoksullukla mücadele ettiğine dikkat çeken Güzelmansur, “İş kazası veya meslek hastalığı sonucu vefat eden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin birleşmesi durumunda, bunlardan yüksek olanın tamamı, az olanın ise yarısı ödenmektedir. Oysaki ülkemizin ekonomik şartları ve eşini/babasını/çocuğunu iş kazası veya meslek hastalığı sonucu kaybeden aile fertlerinin telafisi imkânsız kayıpları bir arada değerlendirilerek, ölüm aylığı ve ölüm gelirinin herhangi bir kesinti yapılmadan tam olarak ödenmesi gerekmektedir.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ