Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Güzelmansur Yasa Teklifi Verdi

Güzelmansur Yasa Teklifi Verdi
  • 19.02.2020
  • 584 kez okundu

Şehit, Gazi, Emekli, Yetim maaşlarında adalet sağlanmalı…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yasal düzenlemelerin, toplumun aynı kesimlerini ayırdığını ve farklı haklar sağladığını belirterek; Şehit, Gazi, emekli ve yetimlerin maaşları arasında adil olmayan bir farklılık olduğunu belirtti, bununu düzeltilmesi için yasa teklifi hazırladığını duyurdu.
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, mevut 5510 sayılı kanuna göre, ölüm aylığı alan yetimlerin aylıkları, liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazanmaları durumunda, aradaki 3-4 aylık dönemde kesildiğini, yine 5434 sayılı kanuna göre ölüm aylığı alan yetimlerin aylıklarının ise liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazanmaları durumunda kesintisiz ödendiğini hatırlattı.
Güzelmansur, yetimler arasındaki bu adaletsizliği sona erdirecek bir kanun teklifi hazırladığını ve TBMM Başkanlığı’na sunduğunun altını çizdi ve şöyle devam etti:
“Yürürlükteki 5510 sayılı kanunun ölüm aylıklarını düzenleyen maddesi ile 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu’nun ölüm aylığını düzenleyen maddesi, yetim çocuklar arasında adaletsizlik yaratıyor. 5510 sayılı kanunun ölüm aylıklarını düzenleyen maddesine göre, ölüm aylığı ödenen yetimlerden, liseyi bitirdikten sonra aynı yıl üniversiteyi kazananların aylıkları aradaki dönemde kesiliyor. Yani bu yetimlere, 3-4 ay aylık ödenmiyor. T.C. Emekli Sandığı Kanunu’na tabi yetim çocukların ise aynı yıl üniversiteyi kazandıklarında aldıkları ölüm aylıkları aralıksız ödeniyor. Bu düzenlemeler, yetimler arasında ayrımcılık oluşmasına neden oluyor.”
CHP’li Güzelmansur, verdiği kanun teklifi ile bu adaletsizliğin giderilmesinin amaçlandığının altını çizdi ve şöyle devam etti:
“5510 sayılı Kanun’un 35’inci maddesinde değişiklik öngören kanun teklifi yasalaştığında, bütün yetim çocuklar liseyi bitirip aynı yıl üniversiteyi kazandıklarında, ölüm aylıklarını kesintisiz bir şekilde almaya devam edecekler. Böylece 5510’a tâbi olarak ölüm aylığı alan yetimlerin üniversite kaydı, konaklama, ders araç gereçleri için yaptıkları masrafları, aylıkları kesintisiz ödenmek suretiyle hafifletilecek.”
Toplumun aynı kesimlerine farklı yasal düzenlemeler yapılmasının eşitsizliği ve adaletsizliği derinleştirdiğini söyleyen Güzelmansur, “Yasal düzenlemelerle; emekliler arasında, Şehitler arasında, Gaziler arasında, yetimler arasında bir ayrım oluşturuluyor. Bir kısmına daha iyi koşullar sağlanırken, diğer kısmına sağlanmıyor. Oysaki yasalar adaletsizlik yaratmaya değil, adalet, eşitlik sağlamaya hizmet etmelidir. Verdiğim kanun teklifi ile beraber, mevcut yasalarda yetimler arasında yaratılmış olan ayrımın son bulması amaçlanıyor” dedi. -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ