Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,57 / Satış: 6,59
€ EURO → Alış: 7,21 / Satış: 7,23

Güzelmansur’dan yasa teklifi

Güzelmansur’dan yasa teklifi
  • 24.12.2018
  • 689 kez okundu

Kadınlara erken emeklilik

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, kadınlara, işe girmeden önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma imkanı verilerek emeklilik yaşının öne çekilmesini sağlayan kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Milletvekili Güzelmansur’un bu teklifi kabul edildiği takdirde, yasa, 500 bin kadının erken yaşta emekli olmalarına imkan sağlayacak.
CHP’li Güzelmansur’un Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilen kanun teklifi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Kanun’un 41. Maddesi’nde yapılan değişiklikle; SSK’lı, memur ve BAĞ-KUR’lu kadın çalışanlar, sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumları da borçlanarak, sigortalılık başlangıçlarını daha erkene çekebilme, böylece daha erken emekli olma imkânına kavuşacaklar. Güzelmansur, TBMM Başkanlığı’na sunduğu Kanun Teklifi’nin genel gerekçesini şöyle anlattı:
“Yürürlükteki kanun, kadınların sigortalılık öncesi doğumlarını borçlanabilmesini engellemektedir. Bu durumda kadın çalışanlar, sadece prim gün sayısı kazanabilmekte, ancak emeklilik yaş şartını geriye çekme imkânına sahip olamamaktadırlar. Oysaki erkek çalışanlar için getirilen askerlik borçlanmasında, erkekler iş hayatına atılmalarından önce yaptıkları askerlik sürelerini borçlanabilmekte ve böylece emeklilik yaş şartını geriye çekebilmektedirler. Bu durum, kadın çalışanlar ile erkek çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açmaktadır.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ