Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,91 / Satış: 5,94
€ EURO → Alış: 6,56 / Satış: 6,59

HADO tanıtımında 3. durak Samandağ:

HADO tanıtımında 3. durak Samandağ:
  • 01.02.2018
  • 1.518 kez okundu

Devrim niteliğinde proje

Hatay dünya kenti olacak

Başkanlık Danışmanı Cömert’in projeyi anlatan sözleri, “Proje küçük başlayacak, ama küçük kalmayacak bir proje… Mart ayında Türk Bayrağımızı gemilerimize çekeceğiz. Beyrut’ta, Kıbrıs’ta Türk Bayraklı gemilerimiz dolaşacak. Bu proje Hatay’a gelmelidir. Bu proje, Hatay’ın önünü açacaktır. Bu proje, Hatayı gerçek anlamda dünya kenti yapacaktır” şeklinde.
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Samandağ Belediyesi ve Hatay Kent Konseyi işbirliğiyle, HADO Tanıtım Projesi’nin üçüncü durağı önceki gün Samandağ’da gerçekleşti.
Samandağ Belediyesi ev sahipliğinde Yeni Çarşı Salonu’nda gerçekleşen Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Tanıtım Projesi toplantısına Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Emniyet Müdürü Mustafa Ateş ile ilçedeki kanaat önderleri ve STK temsilcileri katıldı.
-BU PROJE BİR İLK-
HBB Danışmanı Muhsin Cömert, projeyi anlatırken, bu proje kapsamında doğru kişilerle doğru iletişimler kurduklarını ve güzel bir ekiple bu noktaya geldiklerini söyledi ve şöyle devam etti:
“Burası, denizcilik anlamında çok kadim ve çok eski bir yerleşim birimidir. Liman demek istihdam, ticaret, kültür demektir. Samandağ gibi kadim bir tarihi olan bir kentte zaten bu proje kaçınılmazdı. Burası, doğunun kraliçesine anlam katmış bir kenttir. Bu proje ile öncelikle Türkiye, sonra Dünya ile yeni etkileşimler yeni iletişimler kurulacaktır.
Devletin ilgili kurumlarıyla iletişim kurarak, fizibilite çalışması yaparak bu noktaya geldik. Hızlı, teknolojik gemiler bulduk. Hatay, denizini kullanarak iletişimini gerçekleştirmek zorundadır. Diğer ulaşım biçimleriyle rekabet düşünmedik. Bu mantıkla hareket ettik. Türkiye Cumhuriyeti’nin ulaşımıyla alakalı projedir. İlk uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığı projesidir. Projenin, ülkemize ve Hatay’a katkıları vardır. Kıbrıs’ta yaşayan 36 bin Hataylı için fırsat olacaktır. Beyrut, Lübnan Antakya’ya çok benziyor. Durumlar düzeldiği takdirde lazkiye ile bağlantı kurulması inanılmaz bir heyecan yaratıyor. Hatay’dan daha gelişmiş olan lokasyonlarla Hatay’ın gelişimini sağlamış olacağız.
Bu proje sadece gemi değildir. Sadece insan taşıyıp, rutin işler yapmayacağız. Hatay’ın (5G) beş G’sidir. Bir tane gemiyle başlayacak bir işte, liman ve gemi sayımız artacaktır. Antalya seferi ve RO-RO seferleri başlayabilecek, Hatay’ın bilinirliği ve tanınırlığı artacaktır. Deniz otobüsleri büyük bir enerji yaratacaktır. Hayal bile edemeyeceğimiz bir noktaya geleceğine inanıyorum. Fotoğrafı bütünlüklü olarak görmek gerekiyor. Hatay’ın dünyada bir karşılığı vardır. Bu proje küçük başlayacak, ama küçük kalmayacak bir projedir.”
-DÜNYA KENTİ OLACAĞIZ-
Hatay BŞB Başkanlık Danışmanı Muhsin Cömert, proje ile Hatay’ın dünya kenti olacağını söylerken, önümüzdeki yaz aylarında Hatay’a İtalya’dan gemilerle 1300 kişilik turist kafilesini getirmeyi planladıklarını da kaydetti ve şöyle devam etti:
“İtalya’dan, Adriyatik’ten buraya turist getirmeyi planlıyoruz, 1300 kişilik gemilerle. Öncelikle birinci adımımız, 9 Şubattaki Meclis oylaması olacak. Meclis oylamasından sonra onaylanırsa, 23 Nisan’da başlamayı hedefliyoruz. Mart ayında Türk Bayrağımız gemilerimizde çekeceğiz. Beyrut’ta, Kıbrıs’ta Türk Bayraklı gemilerimiz dolaşacak. Bu proje Hatay’a gelmelidir. Bu proje, Hatay’ın önünü açacaktır. Bu proje, Hatayı gerçek anlamda dünya kenti yapacaktır. A’den Z’ye Hatay’ın bütün paydaşlarıyla yaşamak istiyoruz.”
-BİRLİKTE HATAY’IZ-
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir de konuşmasında, “Kentimizi en iyi yere getirmek için elbirliğiyle çalışıyoruz. Bu konuda herkes, kendi ufkunun yettiği kadar bu çabaya katkı sunuyor” dedi ve şöyle devam etti:
“Bu anlamda ilimizin gelişmesine büyük bir katkı sunacağına inandığımız Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesi kısa zamanda büyük heyecan yarattı. Hatay Deniz Otobüsü Projesi, kamuoyuna mal olan herkesim tarafından kabul gören bir projedir. Siyaseten çıkabilecek engellerin önüne geçerek bu projenin hayata geçmesi için çalışmalıyız. Siyasi parti farkı gözetmeden birlikte başarmalıyız. İlimizin Kıbrıs, Beyrut ve birçok yerleşim birimine erişimi memleketimizin gelişimine önemli bir katkı sunacaktır. Hatay’ın bütününü etkileyecek olumlu bir proje olduğunu düşünüyoruz. Biz, birlikte Hatayız. Bu proje hayata geçerse, Hatay kazanacak, Türkiye kazanacak. Bizler, bu projenin hayat bulması için üstümüze düşeni fazlasıyla yapacağız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ