Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

HADO’da karar günü

HADO’da karar günü
  • 09.02.2018
  • 2.171 kez okundu

Hatay BŞB Meclisi, bugünkü toplantısında, ya HADO’yu kabul ederek, Hatay’ın yurt içi ve yurtdışı deniz turizminin önünü açacak, ekonominin canlılık kazanmasına ve kültürel hareketliliğin kapısının açılmasına katkı verecek ya da siyasi bir kararla ‘HAYIR’ diyerek, Hatay’da birçok alandaki olumsuz tablonun devamına razı olunacak.
-HADO NEDİR?-
Hatay BŞB’nin kuracağı şirket eliyle ‘Hatay Deniz Otobüsü Projesi’ uygulamaya girdiğinde, Samandağ ve İskenderun’dan Mersin, Antalya, KKTC Gazimağusa ve Beyrut’a deniz otobüsü seferleri gerçekleştirilecek. Bu proje ile beraber Hatay’ın turizm potansiyelinin artması beklenirken; işgücünün çoğalması, Hatay esnafının daha çok kazanarak Suriye iç savaşı ile birlikte üzerindeki ölü toprağını atması, kısacası Hatay halkının kazanması amaçlanıyor. Hatay halkı, Hatay için büyük önem arz eden ve Hatay’ın kalkınmasına destek olacak bu siyaset üstü proje açısından, bugünkü Meclis toplantısında AKP’li, CHP’li, MHP’li ve SP’li Meclis üyelerinin tamamının ‘EVET’ oyu vermesini, yani ‘OYBİRLİĞİ’ ile projeyi onaylamasını ve Hatay ilimizin ileriye sıçramasına katkı verilmesini bekliyor, umut ediyor.
Hatay’ın, elde ettiği “Gastronomi Hatay” ve “ Hatay Expo 2021” kazanımlarını taçlandıracak bu proje ile turistik, kültürel ve sosyal alanlarda hak ettiği değeri görmesi ümit edilirken, Akdeniz ülkelerinden gelecek ziyaretçi sayısının deniz otobüsüyle iki katına çıkarılmasının hedeflendiği, bunun da şehre ekonomik sosyal ve kültürel anlamda yeni bir soluk getirebileceği belirtiliyor. HADO Projesi ve jeopolitik konumu sebebiyle Türk iş dünyasının da gözlerini Hatay’a çevirdiği dikkatlerden kaçmazken; kendine özgü bitkileri, zengin meyve-sebze potansiyeli ve 600 türü aşkın yemekleriyle anılan şehrimizin deniz ulaşımı sayesinde bu ürünlerin ihracatına katkı sağlayarak, ilimiz ve ülke ekonomisine önemli katkı sunması hedefleniyor.
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ