Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,80 / Satış: 6,83
€ EURO → Alış: 7,57 / Satış: 7,60

Haksız ücretlere sebep olacak

Haksız ücretlere sebep olacak
  • 29.12.2017
  • 866 kez okundu

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’nın da yönetiminde olduğu Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği bir açıklama yaparak, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan “Taşıma İşleri Organizatörleri Yönetmeliği” taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bu konudaki açıklamayı, Yönetim Kurulu adına Birlik Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş yaptı.
Bu Yönetmelik ile beraber, ulaştırma acenteleri ve navlun komisyonculuğu yapan firmaların, ticaret kanununda yer almayan bir isimle yeni bir klasmana taşınmış olduklarının ve “Taşıma İşleri Organizatörleri” unvanı ile adlarına özel bir yönetmelik hazırlanmış olduğunun altını çizen Ulubaş, “Bu durum hukuki işlemlerde karışıklığa sebebiyet verecek, yeni kullanılacak unvanlar nedeniyle mağdur olan tarafların hakkını aramasını zorlaştıracak” dedi.
Ticaret kanununun, bu firmalara, navlun harici haksız ücret tahsil etmelerini yasakladığına da vurgu yapan Ulubaş, “Bu nedenle bu taslak yönetmelikte yer alan -tavan ücret tarifesi uygulaması- ile -Bakanlık, ücret tarifesi uygulaması getirebilir- şartı getirilmiş. Bu ücretlerin ticaret kanunumuza aykırı olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Konu ile ilgili görüş ve taleplerini ilgili tüm Bakanlıklara ve kurumlara ilettiklerini ifade eden Ulubaş, “Taslağın, sektörün görüşü alındıktan sonra taleplerimiz dikkate alınarak yeniden düzenlenmesi inancındayız” diye konuştu.  -Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ