Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,10 / Satış: 6,12
€ EURO → Alış: 6,59 / Satış: 6,61

Halaylı, şarkılı 8 Mart kutlaması

Halaylı, şarkılı 8 Mart kutlaması
  • 10.03.2018
  • 2.006 kez okundu

Antakya Kadın Dayanışması ve Hatay Kadın Platformu’nun etkinliği coşkulu atmosferde gerçekleştirildi

Antakya Kadın Dayanışması ve Hatay Kadın Platformu bileşenleri köprübaşında, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, coşkulu bir atmosferde, halaylarla, şarkılarla, skeçlerle kutladı.
Etkinlikte, erkek şiddeti sonucu yaşama veda eden Nurcan Yolcu, İpek Bakımcı ve Gülhan Güler’in aileleri, Ahmet Atakan’ın Annesi Emsal Atakan ile çok sayıda kadın yer aldı. Kadınlar ellerinde pankartlarla taleplerini haykırdı, “Kadınlar karanlığı dayanışmayla aydınlatacak” mesajını verdi.
Antakya Kadın Dayanışması ve Hatay Kadın Platformu adına etkinlikte ortak basın açıklamasını okuyan Özlem Mansuroğlu, OHAL düzeniyle, baskılarla kadınlara ve LGBTİ+ bireylere yönelik müdahalelerin artarak devam ettiğini söyledi, tüm bu baskı ve müdahalelere rağmen kadın mücadelesinin sesini kısmaya çalışanların, bir gecede çıkarılan yasalarla kazanılmış haklarına göz dikenlerin karşısında susmayacaklarını; eşit ve özgür bir dünyayı örgütleyip, dayanışma ile güçleneceklerini ifade etti.
Şiddete, “Artık Yeter” diye haykırıyoruz…
Mansuroğlu, açıklamasında şunlara yer verdi: Bu 8 Mart’ta dünyanın dört bir yanında kadınlarla ayrımcılığa, şiddete, gericiliğe, güvencesizliğe karşı alanlarda itirazlarını, sözlerini ve taleplerini buluşturarak ‘başka bir dünya mümkün’ çağrısını yineliyoruz. 8 Mart politik mesajlar verdiğimiz uluslararası ve devrimci bir gündür. Bu 8 Mart’ta dünyanın bütün kadınlarını şiddete ‘Artık yeter’ diye haykırmak için feminist greve davet eden çağrıyı destekliyoruz. Hep birlikte bize yönelen her türlü şiddet için bütün kadınları bir günlüğüne dünyayı durdurmaya çağırıyoruz. 8 Mart’ta bütün kadınları acılarımızı mücadeleye dönüştürmeye ve bize baskı, sömürü, şiddet, militarizm, savaş ve yağma dışında bir şey vaat etmeyen bu dünyayı değiştirmeye, baskı sömürü ve şiddetin var olmadığı bir dünya yaratmaya çağırıyoruz” dedi.
Etkinlikte, Mor Dayanışma ve Kadın Emeği’nin, kadın cinayetlerini anlatan skeci sunuldu, ardından Zıngazıng Erbane Grubu’nun müzik etkinliğiyle katılımcı kadınlar halayda saf tuttu.  -Mehmet ÖZGÜN-

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ