Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,38 / Satış: 7,41
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,98

“Halka ve çocuklara yalan söylenmez çünkü ikisi de çabuk inanır”

Fatih Ertürk
Fatih Ertürk
  • 23.11.2020
  • 1.098 kez okundu

Bir düşünürün önemli bir sözüdür bu. Yine tanınmış filozof Friedrich Nietzsche’nin bir sözü vardır; “Az yalan söylenmez; yalan söyleyen her yalanı söyler!”

Niye bunları yazıyorum biliyor musunuz…Sonunda korona salgın belası tüm ülkeyi yakalayıp yerden yere vurmaya başladı. Dün (21 Kasım 2020) yeni hasta sayısı 5 bin 532; vefat sayısı 135 olarak açıklandı. Size aynı gün sadece Hatay’daki vaka sayısını söyleyeyim sonra devam edelim. 21 Kasım Cumartesi günü Hatay’daki tüm ilçeler dahil yeni korona vaka sayısı 1.175.Sadece Hatay’da. Peki İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Adana…?

Yani; bize yalan söylüyorlar…

Yani; bize hiçbir zaman doğruları söylemediler….

Bakın 20 Kasım Cumartesi günü için Türk Tabipler Birliğinin Türkiye genelinde 73 ilden 1270 aile hekiminden aldığı bilgiye göre yaptığı araştırmanın sonuçları bize ne söylüyor;

“TTB’YE GÖRE SALGINDA VAKA SAYISI YÜZDE 300 ARTTI

“Aile Hekimliği Pandemi Anketi Kasım 2020” sonuçlarını ise Dr. Emrah Kırımlı paylaştı. 73 ilden 1270 aile hekiminden alınan verilere göre:

– Sadece aile hekimliği verilerinde Türkiye genelinde günlük vaka sayısı 47 bin 629’a, İstanbul’da günlük vaka sayısı 12 bin 631’e ulaştı.

– Aile hekimi başına 59,59 hasta ve 19,79 COVID-19 hastası düştü. İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Antalya ve Gaziantep artışın en fazla olduğu kentler oldu.

– Aile hekimlerinin %91’i vaka sayılarının arttığını, sadece %4’ü vaka sayılarının azaldığını söyledi.

– Vaka sayılarının artmasıyla telefonla izlem oranı %76’dan %66’ya geriledi.

– Aile sağlığı merkezlerinde COVID-19 geçiren sağlık çalışanı oranı %49’a yükseldi.”

Türkiye salgından kavruluyor. Ama ne sağlık bakanı ne de tek adam olarak otoriter yönetimini sürdüren Cumhurbaşkanı halka doğruları söylemeye yanaşmıyor.

Bakın Hatay’dan size Antakya gazetesinde de yer alan bir durum raporu;

“Hatay Devlet Hastanesi de Pandemi Hastanesi oldu. Uydu kentteki Şehir Hastanesi’ne giden kovid harici hastalar kabul edilmeyerek, eski Antakya Devlet Hastanesi’ne yönlendiriliyor. Hatay Devlet Hastanesi’nde acil dışı ameliyatlar ve poliklinikler durduruldu, tüm birimler kovid hastaları için ayrıldı. Yeni kovid vakaları olasılığına karşı, yeni bölümler oluşturuluyor. HES-Kovid haritasında, Antakya ve Defne’de kovid vakalarının hız kesmeyerek gitgide artığı gözlenirken, pozitif vakalıların kendini gizleyerek günlük yaşamlarını normal şekilde idame ettirmelerinin de salgının büyümesinde etken olduğu ifade ediliyor.”

Salgın olacak mıydı evet önlem alsanız bile salgın yine olacaktı. Ancak önlem alıp halka doğru bilgi verseydiniz bugünkü gibi hastaneler felç olmayacaktı. İnsanlar hasta bile olsalar ellerine iki kutu ilaç verip evine gönderilmeyecekti.

Elbet bir gün bütün bu ihmallerin, yanlışların, şark kurnazlığının hesabı sorulacaktır. Ancak olan masum halka oluyor…

Ve ayıp oluyor…

Düşünürün dediği gibi…

“Halka ve çocuklara yalan söylenmez çünkü ikisi de çabuk inanır”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ