Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,74 / Satış: 6,77
€ EURO → Alış: 7,56 / Satış: 7,59

Halkımız isterse projeye başlanacak

Halkımız isterse projeye başlanacak
  • 10.04.2018
  • 744 kez okundu

Başkan Savaş, Kültür Merkezi ve Nikah Salonu projesinde yeşil alanlara dokunulmayacağını tekrarladı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş, bir radyo programında yaptığı konuşmada, Kültür Merkezi ve Nikah Salonu projesinin boş bir alana, yeşil alanlara dokunulmadan gerçekleştirileceğini tekrarladı ve “Projenin tanıtımını yapıyoruz. Tanıtımın ardından halkımızla anket yapacağız. Halkımız isterse projeye başlanacak” dedi.
Asi bu yaza hazır …
Asi Nehri’nin son durumu hakkında bilgiler aktaran Başkan Savaş, “Şehrimizin ana sorunlarına çözüm üretmek üzere çalıştık. Değerlerimize sahip çıkarak projeler ürettik. Kentimizi iki ayrı kesime bölen Asi Nehrimizin temizlik ve restorasyon çalışmalarımızı gerçekleştiriyoruz. Bu yaz temizlenmiş suyuyla yeni bir Asi Nehri göreceğiz. Bunların yanı sıra alt yapıdan üst yapıya, bir çok alanda Hatay’ımıza hizmet ediyoruz. Hizmetleri, ilçelerin ihtiyaçlarına göre değerlendirerek en çok ihtiyaca sahip olanlara öncelik verdik. Asi Nehrine temiz suyu iletecek olan arıtma tesisimizin %93’ünü tamamladık. Mayıs ayında kolektörleri bitirmiş olacağız. Haziran sonuna kadar kanalizasyonların bağlantılarını da tamamlamayı hedefliyoruz. Şehir içinde atık sular için döşemiş olduğumuz 1.2’lik boru çalışmalarımızı da en kısa zamanda tamamlayarak Haziran sonunda temiz suyu Asi Nehri’ne vereceğiz. Kokusuz temiz olacak Asi Nehri’nin çevresi için ışıklandırma projemiz var. Öte yandan yeşilliklerle çevresini süsleyeceğimizi nehrimizin etrafında kullanılmak üzere 3 bin sarmaşık ektik. İçine su fıskiyelerin de yer alacağı nehirde görselliğin yanı sıra suyun içindeki oksijeni arttırarak mikropların üremesini engellemek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
Battı Çıktı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor …
Defne Uğur Mumcu Bulvarı’nda ve İskenderun Pac Meydanı’nda gerçekleştirilen battı – çıktı projeleri hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, bu bilgileri aktardı: “Biri İskenderun’un girişinde biri de Antakya’nın girişinde olmak üzere iki tane battı çıktı projesini tamamladık. Şimdi de bir tane Defne’nin çıkışında bir tane de İskenderun’un göbeğinde projeler gerçekleştiriyoruz. Defne’de yapılan battı çıktı kazı çalışmaları sırasında tarihi dokuya rastlandığı için çalışmalar uzun sürdü. Şu anda bizim işimiz bitti Defne Belediyesi de meydan çalışması yapacak. Biz de oradaki esnafımız da çok yoruldu. Belediye olarak esnafımıza verebilecek bir ödeme kalemimiz yok ama valimiz ile iki kere görüşmeler yaparak esnafımıza kredi konusunu görüştük. İnşallah olumlu sonuçlar alınır. İskenderun’da da Haziran ayına kadar tamamlamayı düşünüyoruz. İş yükünü arttırdık, kapsamı genişlettik, Yer altı zemin etütlerinden tatmin olmayınca yeniden yaptık. Yan yolları açtık şu anda trafiği zorlayacak bir sıkıntı yok. Bittiği zaman İskenderun trafiği %30 civarında rahatlayacak. Ulaşım master planı çerçevesinde kooperatifleri de birleştirdiğimiz zaman İskenderun son 30 yılın en rahat trafiğine sahip olacak” açıklamalarında bulundu.
Bazı vatandaşların Defne Uğur Mumcu Meydanı’nın birçok şenliğe ev sahipliği yaptığı gerekçesiyle battı çıktı projesinin orada gerçekleştirilmiş olabileceği düşüncesini paylaşan Öztürk’e yanıt veren Başkan Savaş, “Bizim hiçbir zaman böyle bir düşüncemiz olmadı olamaz. Biz mitingleri orada yapıyoruz. O projede Çekmece ile Sümerler arasındaki yol kapanıyordu. Böyle olunca projemizi revize etmek zorunda kaldık. O meydanda yine miting yapılır, hemşerilerimizin böyle düşünmesi beni üzer. Defne Uğur Mumcu Meydanı’ndan çıkan kalıntıları, EXPO 2021’de 15 dönümlük bir alanda sergileme fırsatı bulacağız”
Her zaman Mehmetçiğin yanındayız
Afrin Operasyonu’nu desteklediğini belirten Başkan Savaş, “Biz iradesi güçlü bir toplumuz. Ordumuzun güçlü olması gerekiyor. Başarılı ve eğitilmiş bir toplum olmamız lazım. Bu özelliklerin hepsi birbirine bağlı. Renkli bir topluma sahibiz. Bu renkler birbirine saygılı, ölçülü ve birlikte üretebilen bir toplumdur. Bu da Hatay halkının en büyük artısıdır. Biz yüzyıllardır atalarımızdan almış olduğumuz sinerjiyi bugünlere taşımışız ve bugünden sonra da çocuklarımıza miras bırakacağız. Psikolojik olarak ayakta kalabilmemiz için ekonomik anlamda da ayakta kalabilmemiz önemli. Afrin Operasyonu’nda ordumuzun başarılı olacağını biliyorduk. Tabi ki Ortadoğu’daki huzurun sağlanmasını istiyoruz. Ortadoğu’da huzur demek diğer ülkelerdeki huzur demektir” dedi.
Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, araç filolarını Zeytin Dalı Harekatı için seferber ettiklerini belirten Başkan Savaş, “Biz üzerimize düşeni yapmakla mükellefiz. Operasyonun başından beri her zaman devletimizin ve Mehmetçiğimizin yanında olduğumuzu söyledim. Bizim yaptıklarımız Mehmetçiklerimizin yaptıklarının yanında bir hiç. Ben bunu görmezden gelmelerini anlayabiliyorum ama bana ‘Orada CHP’nin ne işi var? Siz muhalefet partisisiniz’ diyen basın mensupları var. Bu bana veya partime sorulacak bir soru değil. Çünkü biz bu işe bir milli görev olarak bakıyoruz ve ulusal çıkarlarımızı gözetiyoruz. Genel başkanımız-dan milletvekille-rine, belediye başkanların-dan halkımıza kadar herkes aynı şeyi düşünüyor” dedi.
Kentsel Dönüşüm hazırlığındayız
Hatay’a yapılması planlanan projelerden bahseden Başkan Savaş, “4 katlı bir yapı projemiz var, ticari alanların, okulun, ibadethanenin, yeşil alanların yer aldığı kültür ve gastronomi sokaklarının olduğu bir kentsel dönüşüm projesi hazırlamaktayız. Altında çıkması muhtemel tarihi eserler için açık hava müzesi şeklinde bir arkeopark yapmayı planlıyoruz.
Kurtuluş Caddesi’nin rahatlaması için Eski Devlet Hastanesi yolundan St. Pierre Kilisesi’ne kadar olan alana 21 metrelik bir yol kazandırma çabasındayız. Kentsel dönüşüm çalışmalarımızın içerisine bu yolu da dahil etmemiz gerekiyor. Kentsel dönüşümün olduğu yerlerde vatandaşlarımızı mağdur etmeden herkese hitap eden yapılar inşa edilsin istiyoruz. Kentsel dönüşümde adaletli olunması gerekiyor” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ