Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,14 / Satış: 6,17
€ EURO → Alış: 6,68 / Satış: 6,71

HAMOK, 3 İl’e Kayyum atanmasını tepkiyle karşıladı:

HAMOK, 3 İl’e Kayyum atanmasını tepkiyle karşıladı:
  • 22.08.2019
  • 677 kez okundu

Seçime Saygı Yoksa, Demokrasi de Yok…

İçişleri Bakanlığı’nca, Güneydoğu’da 3 İl Büyükşehir Belediye Başkanının görevden alınması ve yerlerine o il Vali’lerinin Kayyum olarak atanması uygulamasına tepki gösterenler kervanına, kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu da katıldı.
HAMOK Dönem Sözcüsü Hatay Diş Hekimleri Oda Başkanı Nebil Seyfettin, açıklamasında, “seçime saygı yoksa, demokrasi de yok demektir” vurgusu yaptı. HAMOK’un, meslek örgütü olarak iki yılda bir seçimle yöneticilerinin belirlendiğini kaydeden Sözcü Nebil Seyfettin, uyguladıkları bu demokrasi geleneğini ülkedeki tüm kurullar için talep ettiklerini, bütün demokratik ülkelerde bulunan, tersi düşünülemeyecek olağan işleyişin bu olduğunu belirtti, demokrasinin de zaten bunu gerektirdiğinin altını çizdi.
HAMOK Dönem Sözcüsü Nebil Seyfettin’in açıklaması özetle şöyle:
“Meslek birliklerinde var olan bu demokratik işleyişin, ülkemizdeki belediye başkanlığı seçim süreçlerinde uygulanmaması düşünülemez. Demokraside öncelik, halkın oyları ile seçilmiş kişi ve organlara saygı göstermektir. Aralarında meslek odalarımızın mensuplarının da bulunduğu belediye başkanlarının, antidemokratik ve hukuka uymayan bir şekilde görevlerinden alınmaları, halkın benliğinde ve yüreğinde yeni yaraların açılmasına neden olacaktır. Kayyum atamak, ‘sizin seçtiklerinizi beğenmiyorum, benim atadığıma mecbursunuz’ anlayışıdır. Oysa seçme ve seçilme hakkına saygı, halkın kendi yöneticilerini seçme hakkına saygı demokrasi için vazgeçilmezdir.
Henüz yerel seçimlerin üzerinden kısa bir zaman geçmesine rağmen, YSK tarafından seçime girmesinde bir sakınca bulunmayan Başkanların haklarında ‘yargı kararı olmadan’ görevden uzaklaştırılmalarını antidemokratik bir karar olarak görüyor ve içimize sindiremiyoruz.
Hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak, kayyum yönetimi herkes tarafından reddedilmeli, demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkılmalıdır! Bugün Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına sessiz kalınması ve olağan kabul edilmesi, yarın İstanbul başta olmak üzere, bütün belediyelere kayyum atanabilmesine de onay vermek, tüm meslek odalarına iktidar müdahalesini kabullenmek, emekten yana sendikaları ve STK’nı kapatma girişimlerini desteklemek anlamına gelir. Demokrasiye saygı göstermenin kriteri, hangi şehre ve hangi şehrin yurttaşlarının seçim iradesine karşı yapıldığına göre değişim gösteremez!
HAMOK, ülkemizin her döneminde, kime karşı yapıldığından, kimin çıkarına ya da zararına olduğundan bağımsız olarak, demokrasi dışı uygulamalara karşı her zaman karşı durmuştur. Seçime saygı yoksa, demokrasi de yok demektir. Ülkeyi yönetenleri, demokratik olmayan bu uygulamadan vazgeçmeye ve halk iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ