Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hangisi Daha Ünlü?

Hangisi Daha Ünlü?
  • 29.05.2018
  • 1.036 kez okundu

Biri Radyasyon yaymayan Tomografi Cihazı icat etti, diğeri ise “Kadın” dizisinde “Bahar” rolündeki film oyuncusu

Fiziki yapıları, yaşları ve simaları birbirine çok benzeyen iki kadından biri, bilim alanında, diğeri film dünyasında yerini alırken, tanınırlıkları, bilinirlikleri ve ünleri ise çok farklı.
Nükleer Fizik Uzmanı Doç.Dr. Elif İnce’nin ekibi ile birlikte, radyasyon içermeyen tomografi cihazı geliştirdiği ve mesanenin görüntülenmesi için geliştirilen cihazın Türk Patent ve Marka Kurumu’nun düzenlediği uluslararası yarışmada altın madalya ödülü kazandığı bildirildi. Doç. Dr. Elif İnce, buluşuyla ilgili olarak, “Elektrik empedans tomografide; hiç radyasyon olmadan, günümüzde kullandığımız tomografi ve PET cihazlarını içerdiği radyasyon vücuda girmeden, sadece elektrik sinyalleri kullanılarak 3 boyutlu görüntüleme sağlamakta ve çok daha yüksek çözünürlükte görüntü elde edebiliyoruz” derken, bu açıklamaların ve buluşun kamuoyunda ne denli yankı bulduğu ise tartışılır!
Habere konu iki isimden diğeri, FOX-TV’de haftanın Salı günleri yayınlanan “Kadın” dizisinin “Bahar Çeşmeli” adıyla ünlenen başrol oyuncusu Özge Özpiriçci. Filmde; annesiz, babasız, sonradan eşini kaybetmiş, yoksul, aç ve sefil yaşamı yanında ağır hastalığı ile boğuşan iki çocuk annesi “Bahar”, 5-6 yıllık sinema dünyasında iyi bir film yıldızı olması yanında sempatik tavırları ile de perdenin en sevilen isimlerinden biri haline geldi. Oynadığı dizi ise reyting rekorları kırıyor. Dolayısıyla, film yıldızı Özge Özpiriççi’nin ünü de ülke sınırlarını aşıyor.
Haberimize konu iki şahsiyetten, film yıldızı Özge Özpiriççi’nin oyunculuğu ile on milyonlarca kişi tarafından bilinmesi, ününün ülke sınırlarını aşması yanında, Bilim İnsanı, dünyaca ünlü Nükleer Fizik Uzmanı Doç. Dr. Elif İnce’yi ve icadını ülkemizde acaba kaç kişi, ne kadar tanıyor? -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ