Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

Hani Akdeniz’e Arıtma Yoktu!

Hani Akdeniz’e Arıtma Yoktu!
  • 15.01.2019
  • 2.874 kez okundu

Hani taşınacaktı!
Bu ne?

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Defne-Turunçlu’da Arıtma Tesisi yapımı için ÇED Raporu’nun çıktığını bildirdi, halka açık toplantı için ilgililere yazı gönderdi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı HATSU, Defne ilçesi Turunçlu Mahallesi’nde Atıksu Arıtma Tesisi projesini hayata geçirme adına girişimlerini sürdürüyor.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin, geçtiğimiz hafta içinde ilgili resmi kurumlar ile bölgedeki mahalle muhtarlıklarına birer yazı göndererek, ÇED Raporu’nun çıktığını, raporun, halkın görüş ve onayına sunulması için sürecin başlatıldığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Halit Ergin’in; Defne Kaymakamlığı, Defne İlçe Belediyesi, Sümerler, Akdeniz ile Turunçlu Mahalle Muhtarlıkları ile İnsan Kaynakları Şube Müdürlüğü’ne gönderdiği ÇED Raporu ile ilgili yazı şöyle:
“Hatay ili, Defne ilçesi, Turunçlu Mahallesi’nde, Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan ‘Hatay (Antakya) Membram Biyoreaktör Prosesli Atıksu Arıtma Tesisi’ Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ÇRD Raporu, İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından ÇRD Yönetmeliği’nin 12. Maddesi gereğince incelenmiş ve değerlendirilmiş olup, inceleme ve değerlendirme süreci sona ermiştir. Komisyonu’nca, rapor yeterli bulunmuş olup, nihai ÇED Raporu olarak kabul erdirilmiştir. İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nca rapor yeterli bulunmuş olup, nihai ÇED Raporu olarak kabul edilmiştir.
ÇED Yönetmeliği’nin 14. maddesi (1) fıkrasında, ‘Komisyon tarafından incelenerek son şekli verilen ÇED Raporu, halkın görüş ve önerilerini almak üzere, Bakanlık ve/veya Valilik tarafından askıda ilan ve internet aracılığı ile on (10) takvim günü görüşe açılır’ İfadesi yer almaktadır. Bu bağlamda, ÇED Raporu’nun, halkın görüşüne açıldığına dair duyurunun uygun araçlarla (askıda ilan, internet) halka duyurulması, ilan panonuzda 10 (on) takvim günü sütreyle ilan edilmesi ve ilan edildiğine dair tutanağın İl Müdürlüğümüze gönderilmesi ve ilan süresi içerisinde proje ile ilgili herhangi bir talep veya görüşün olup olmadığının tarafımıza bildirilmesi hususunda gereğini arz ve rica ederim.”
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün bu yazısından, HATSU’nun, Turunçlu Mahallesi’nde Atıksu Arıtma Tesisi Projesi yaptırmak istediği anlaşılıyor. Oysa, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, mevcut arıtma tesisi projesinin Akdeniz-Turunçlu Mahallesi’nden kaldırılarak Samandağ yolu üzeri Büyükçat bölgesine kaydırılacağını söylemişti. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün resmi yazısında ise, Turunçlu’daki Arıtma Tesisi Projesi’ne dair ÇED Raporu’nun çıktığı ve halkın onayına sunulacağı bilgisi yer alıyor. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ