Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 6,85 / Satış: 6,87
€ EURO → Alış: 7,72 / Satış: 7,76

HASİAD Mektup verdi

HASİAD Mektup verdi
  • 29.01.2019
  • 2.288 kez okundu

Hatay Sanayicileri, Bakan Varank’a, Pazar günkü Hatay ziyaretinde, ekonomi ile ilgili görüş ve istekleri içeren bir mektup verdi.

Hatay Sanayici ve İşadamları Derneği (HASİAD) Başkanı Gökhan Alkan ve Yöneticiler, Pazar günü ilimize gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, ekonomi ile ilgili görüşleri ve istekleri içeren bir mektup verdi. Mektubu, HASİAD Başkanı Alkan, Bakan Varank’a teslim etti.
HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Hatay protokolünün katılımıyla, Antakya OSB içerisinde bulunan ve 14 Milyon dolarlık bir yatırımla kurulan, tamamı yerli üretim makinalarla donanmış, Lütfi Bakır’ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Pres Makine Tesisi’nin açılışına katıldıklarını kaydederken, Pres Makine Ailesine, böyle bir tesisi ilimize kazandırmasından dolayı teşekkür ettiklerini bildirdi.
HASİAD Başkanı Alkan, açılış programı sırasında, HASİAD olarak taleplerini bir dosya halinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a sunduklarını belirtti ve isteklerini de şöyle sıraladı:
“İş dünyası olarak, Cumhuriyet tarihimizin en zor dönemlerinden geçtiğimiz şu günlerde, 2018 yılını geride bırakmış bulunuyoruz. Ağustos ayından itibaren kurlarda meydana gelen dalgalanma ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı, enflasyon artışı ve yüksek faizleri de beraberinde getirmiş ve çalışandan işverene, üreticiden sanayiciye kadar geniş bir kesimi olumsuz yönde etkilemiştir.
Yaşanan bu olumsuzlukları en çok hisseden kesimlerin başında, şüphesiz asgari ücretli çalışanlar geliyor. Yüksek enflasyon ile birlikte alım gücü iyice düşen çalışanlar, bir yandan da işsizlik riskiyle karşı karşıya. Böyle bir dönemde asgari ücrette yapılan %26’lık artış işçi tarafından olumlu olarak karşılansa da, mevcut yaşam şartları dikkate alındığında yeterli olmamakla birlikte, ileride işçilik maliyet artışından ötürü işçi çıkartılmasının önüne geçilebilmesi için işveren üzerindeki yüklerin azaltılarak, mevcut teşviklerin yanı sıra yeni teşvik uygulamalarının getirilmesi gerekmektedir.
İşveren bakımından, kurumlar vergisinin 2018 itibariyle %20’den %22’ye çıkarılması, kur farkı kaynaklı ham madde ve üretim ile asgari ücret artışı nedeniyle işveren maliyetlerinin yükselmesi beraberinde birçok olumsuzluğu da beraberinde getirmektedir. Döviz kurlarının yükseliş oranı ile artan ham madde maliyetleri, kurun düşmesi oranında azalmamış ve sonuç olarak geçtiğimiz yıl ile karşılaştırıldığında, %50’nin üzerinde üretim maliyeti artışı ortaya çıkmıştır.
Yatırımcı açısından baktığımızda, yatırım amacıyla kullanılan kredilere uygulanan yüksek faiz, yatırımcıya faiz yükünü de beraberinde getirmektedir.
İşverenler, yükselen üretim maliyeti karşısında işten çıkarma, üretimi yavaşlatma hatta tamamen durdurma gibi birçok riski göze almak durumunda kalabilecektir.
Üretim maliyetindeki önlenemez artış, bölgemizdeki bazı sanayicilerin konkordato ilan etmesine, üretimi durdurmasına hatta toplu işten çıkarmalar yapmasına neden olmuştur.
Sanayici ve üreticilere ek olarak, inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin çok yüksek olması, inşaat sektörüne de büyük zararlar vermektedir.
Yaşanan bu olumsuzlukların sonucunda en çok etkilenen, yine sokakta yaşayan vatandaş olmaktadır. Şunu özellikle belirtmek gerekir ki, Hataylı Sanayici ve İş İnsanları olarak, vatandaşlarımızın refahı ve mutluluğu için asgari ücretin en üst seviyeye çıkarılması elzemdir. Fakat bu artış karşılığında işverene sağlanacak devlet teşvikleri ile de işsizlik ve maliyet artışlarının da önüne geçilmelidir. Bu nedenle, karar alıcıların, personel maliyetini azaltacak teşvikleri bir an önce uygulamaya koyarak, işverenin sırtındaki üretim maliyeti yükünü asgari düzeye çekecek düzenlemeleri hayata geçirmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, piyasadaki fahiş fiyatların önüne geçilebilmesi adına yapılan denetimler artırılarak, vatandaşın mağdur olmasının önüne geçilmelidir. Yüksek kredi faizlerini aşağıya çekecek düzenlemeler ile yeni yatırımların imkân sağlanmalıdır.
Bu bağlamda, HASİAD olarak, alınacak tüm ekonomik tedbir ve uygulamaların hayata geçirilebilmesi için sorumluluk almaya hazır olduğumuzu tüm kamuoyuna bildiririz.”
-Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ