Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hasta, Virüse İnanmıyor

Hasta, Virüse İnanmıyor
  • 11.09.2020
  • 298 kez okundu

Dr.Kemal İnce, pandemi sürecindeki deneyimlerini aktardı, vatandaşların çoğunun tedbirsizlik nedeniyle hastalığa yakalandığını ifade etti …

İskenderun Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Kemal İnce, Mart ayından bu yana koronavirüsle mücadele kapsamında fedakarca görev yapmaya çalıştıklarını söyledi. Hastalığa yakalananları tedavi edebilmek için çaba gösterdiklerini ifade eden Dr. İnce, sürecin hem kendileri hem de hastalar için çok zorlu olduğunu kaydetti.
Mart ayından bu yana evde ayrı odada kaldığını belirten Dr. İnce, 15 yaşındaki kızına o günden bu yana doyasıya sarılamadığını ve bunun özlemini yaşadığını aktardı. Hem kendisi hem sevdikleri hem de hastaları için sağlık çalışanlarının büyük özveride bulunduğunu dile getiren Dr. İnce, bu konuda herkesin aynı duyarlılığı göstermesi ve kurallara uyması gerektiğini söyledi.
Maske, mesafe, hijyen şart …
Maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edilmemesi nedeniyle insanların hastalığa yakalandığını belirten Dr. İnce, bu konulara dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.
Vatandaşların çoğunun tedbirsizlik nedeniyle hastalığa yakalandığını ifade eden Dr. İnce, şöyle devam etti: “Hastaların çoğunun ‘Böyle bir virüs yok’ diyerek yakalandığına tanıklık ettim. Hasta, virüse inanmıyor. Diyor ki ‘Benim başım ağrıyor, çok ciddi kas ağrılarım var ama dün buz yedim, klimada kaldım’ yani hiç virüse bulaştırmamaya çalışıyor. Halbuki bu virüsün şu an en önemli belirtisi baş ağrısı, yaygın ve çok şiddetli kas ağrıları, halsizlik, nadir de olsa tat ile koku duyusunun kaybolması ve ishal. Özellikle baş ve yaygın kas ağrısı varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvursunlar. Hastanın illa pozitif olmasına gerek yok, biz burada hastalığa hemen tomografiyle bakıyoruz. Eğer akciğerde tutulma varsa derhal ilaç tedavisine başlıyoruz. Bazen hastalarda bütün semptomlar oluyor ama hasta negatif çıkıyor, klinik olarak Kovid-19. Biz bunu da tedavi ediyoruz.”
Tedbirlere uyarak bu işin üstesinden gelebiliriz …
Hastalığa yakalanan ve evde karantinada olması gereken bazı kişilerin kurallara uymadığını, kendini iyi hissedip dışarıya çıktığını anlatan Dr. İnce, “Vatandaşlarımızın mutlaka karantina sürecine uyması ve evinden dışarıya çıkmaması gerekiyor. En önemli hususlardan birisi budur. Bu hastalık hemen bitecek bir hastalık olarak gözükmüyor” dedi.
Dr.İnce, tedbirlere uyularak Sağlık Bakanlığının rehberliğinde bu işin üstesinden gelebileceklerini belirtti.
Salgın sonrasında kendisi de dahil birçok kişinin her rahatsızlığı “koronavirüs” olarak düşünmeye başladığını dile getiren İnce, bunun da yanlış bir takıntı olduğunu söyledi.
Bir süre sonra ayırt etmeyi öğrendiklerini aktaran Dr. İnce, dünyanın bu salgına hazırlıksız yakalandığını vurguladı. Mehmet ÖZGÜN

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ