Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 9,19 / Satış: 9,23
€ EURO → Alış: 10,67 / Satış: 10,71

Hatay, Afyon ve Antep sonrası

Hatay, Afyon ve Antep sonrası
  • 22.02.2021
  • 1.389 kez okundu

Kayseri de listede

Gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olabilmek için hazırlık yapan Kayseri, UNESCO Türkiye Milli Komitesi ile görüşmek için sırasını bekliyor.

Hatay, Afyonkarahisar ve Gaziantep sonrasında, Gastronomi ağına katılmaya hazırlanan Kayseri’de çalışmalar hızlandı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri’yi gastronomi alanında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edebilmek için hazırlıklarını yaptıklarını, UNESCO Türkiye Milli Komitesi ile görüşeceklerini bildirdi.
-NE YAPILDI?-
Kayseri’nin UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi çalışmaları kapsamında, 2020 yılının Eylül ayında, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’na bağlı olarak çalışan UNESCO Komisyonu Komitesi kuruldu. Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesindeki arşivden; arabaşılı oturma, bağ bozumu, salça kaynatma, düğün ve cenaze kültürü, bağ oturmaları gibi şehrin soyut kültürel değerlerini anlatan veriler toplandı. Çalışmaların sloganı, “Tarihten Kültüre Lezzetler Diyarı” olarak belirlendi. Slogana uygun olarak logo çalışması yapıldı, web sitesi hazırlandı, sosyal medya hesapları paylaşıma hazır hale getirildi. Yan dal olarak el sanatları belirlendi. Kardeş şehirlerden, Mostar ve Miskolc ile iletişime geçilmek üzere projeler ve yazışma taslakları oluşturuldu. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile 25 Şubat’ta görüşülmesi için planlama yapıldı.
Ayrıca UNESCO Gastronomi Yaratıcı Şehirler Ağı listesine girmek amacıyla, Recep Tayyip Erdoğan Millet Bahçesi içerisine Mutfak Sanatları Merkezi’nin yapımına bu yıl içerisinde başlanması planlanıyor.
-Tamer Yazar-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ