Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Hatay; ağaç dikme hedefini aştı

Hatay; ağaç dikme hedefini aştı
  • 13.11.2019
  • 545 kez okundu

75.000’di, 104.000 Oldu…

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 11 Kasım Pazartesi günü ülke genelinde gerçekleştirdiği “1 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes Etkinliği” kapsamında ilimizde hedeflenen 75.000 fidan dikimi, hedefin çok üzerinde gerçekleşti.
Pazartesi günkü ilk etkinlik, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) kampüs alanında gerçekleştirildi. Törende konuşan MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Orman Müdürlüğü’nün, bu etkinliğe ev sahipliği yapma şansını kendilerine verdiği için teşekkür etti ve şunları söyledi:
“Son beş yılda, üniversitemizde, toplam olarak 13 bin fidan dikmiş bulunmaktayız. Bugünkü etkinlikte, 3.200 kadar fidan dikilecektir. Bu ağaç duyarlılığının çok önemli olduğunu herkes bilmektedir. Bu etkinliğin tüm Türkiye’de gerçekleş-tirilmesi çok önemlidir. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”
Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik de konuşmasında, etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Hatay Valisi Rahmi Doğan ise, tüm Türkiye’de aynı anda fidanların toprakla buluşaca-ğını hatırlatarak, şöyle devam etti:
“Dünyanın yaşadığı sorunlarının başında, çevre sorunları gelmektedir. Bugün dikeceğimiz fidanlarla, geleceğe nefes olacağız. Ecdadın bizlere emanet olarak bırakmış olduğu bu toprakları, gelecek nesillere, çocuklarımıza, evlatlarımıza temiz bir çevre olarak bırakabilmek adına, bu çalışmaları yürütmek lazımdır. Dünyanın hiçbir tarafında bu tür etkinlikleri göremezsiniz. Aynı anda 11 milyon fidanı toprakla buluşturan ve bunu bir festival havasında yapan ülkeye de rast gelemezsiniz. Ama en çok eleştiriyi de, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti alıyor. Sanki çevreyi bertaraf ediyormuşuz, tahrip ediyormuşuz, ağaçları söküyor, yakıyormuşuz imasında bulunanların, bugün bu faaliyetin ne anlama geldiğini iyi anlamaları lazım.
Orman yangınlarına tüm imkânlarımızla anında müdahale ediyor ve yanan alanları, en kısa sürede yeniden ağaçlandırıyoruz. Bu çok önemli bir hassasiyettir. Çevre konusunda bilinçli olmalıyız, şuurlu olmalıyız, çocuklarımızı iyi yetiştirmeliyiz ve büyükler olarak da biz, gençlerimize örnek olmalıyız.
Bugün, 11 milyon fidanı dikeceğiz. İlimizde de, yüz bine yakın fidanı, ilimizin çeşitli noktalarında toprakla buluşturacağız. Bu çok sevindirici bir durum. Küresel ısınmanın dünyamızı tehdit ettiği bir ortamda; ağacın, yağışın, temiz suların ne kadar önemli olduğu ortadadır. Çocuklarımızın, gençlerimizin heyecanla, sevinçle bu etkinliğe katıldıklarını görüyorum. Bu çocuklarımıza örnek olmak adına, bugün bu fidanları toprakla buluşturacağız ve inşallah yurdumuz da temiz bir çevreye kavuşmuş olacak.
Ben, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, bu faaliyeti gerçekleştiren Orman Bakanlığımıza, ilimizde ise Orman Müdürlüğümüzün tüm ekiplerine, arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum.”
Program, saat 11.11’de, tüm Türkiye’de aynı anda gerçekleştirilen fidan dikimiyle sona erdi.
Programa, Vali Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar Doğan yanı sıra, Garnizon Komutan Vekili P. Komd. Alb. Uğur Anabal, Hatay Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Dışişleri Bakanlığı Hatay Temsilcisi Büyükelçi Serdar Cengiz, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin katıldı. -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ