Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,66 / Satış: 8,69
€ EURO → Alış: 10,14 / Satış: 10,18

Hatay Barosu:

Hatay Barosu:
  • 15.07.2017
  • 1.603 kez okundu

Darbe Girişimini Bir Kez Daha Lanetliyoruz

Hatay Barosu, 15 Temmuz hain darbe girişimini birinci yıldönümünde kınadığını duyurdu. Hatay Barosu Yönetimi adına Başkan Ekrem Dönmez imzalı açıklama şöyle:
“15 Temmuz 2016 gecesi, ülkemizde bir daha asla ve asla yaşamak istemeyeceğimiz bir darbe girişimine tanık olduk. Darbelerin ülkemiz siyasi tarihine verdiği zararın farkındayız ve bilincindeyiz. Bugüne kadar darbeler, ülkemizden ve zenginliklerimizden çok şey alıp götürmüştür. Ülkemizin demokrasi kültürünün gelişmemesinde darbelerin rolü büyüktür. Ülkemiz demokrasisi büyük bir tehlike atlatmıştır.
Bizler, darbe girişimi gücünü elde etmeden evvel önümüzdeki tehlikeyi ortaya koymuş, köktendinci, ayrılıkçı ve her türlü teröre karşı durmuş, ülkesini ve her bireyini seven insanlarız. Uzun yıllardır iktidarda bulunan, bizlerin aradaki uyarılarına ve önerilerine kulak tıkayan, ‘ne istediler de vermedik?’, ‘dön artık bitsin bu hasret’ vb. söylemler ile terör unsurlarını destekleyen ve kutsayan anlayışın sonucunda o büyütülen yapılanma bumerang gibi dönüp kendisini vurmuştur. Yaşanan olumsuzluklardan dersler çıkartılarak kamu hizmetlerinde ve görevlerinde cemaat ve menfaat grupları yapılanması olmaksızın liyakat esas alınmalıdır. Ancak şimdilerde de bu durumun olmadığını görüyoruz.
Yapılması gereken, yargıya, yargı dışı her türlü müdahaleyi önleyen, liyakat esasına dayalı güvenilir bir sistemin kurulmasıdır. Maalesef halk iradesinin tecelli noktası olan yasama organı TBMM devre dışı bırakılmıştır. Keyfilik, hukuksuzluk ve parti devletinin tüm uygulamalarını hep birlikte yaşamakta ve görmekteyiz. Ülkemizin uçurumun kıyısından döndüğü hain darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’dan iki gün sonra Genelkurmay Başkanlığı’nın ‘Darbe püskürtülmüştür’ beyanına rağmen, ülkemiz OHAL sürecine sürüklenmiş ve bugüne kadar çıkartılan toplam 25 adet KHK’larla hukuk devleti ilkesi ayaklar altına alınmıştır.
Bundan sonraki süreçte beklentimiz, bir cadı avına dönüşen, fiili olarak darbe girişimi sonlandırılmasına rağmen hukuka ve insan haklarına aykırı bir şekilde yürürlüğe konulan OHAL’in sonlandırılması ve KHK’lerin iptal edilmesidir. Daha önce de defalarca belirttiğimiz üzere, Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde kahraman Türk Milleti tarafından Kurtuluş Savaşı ile kurulan Cumhuriyetimizin, demokrasimizin ve anayasada belirtilen laik demokratik, sosyal hukuk devletimizin ve bölünmez bütünlüğümüzün daima yanında olan Hatay Barosu, gücünün tek kaynağı ve tek sahibi milletin kendisidir kuralının somut hali olan ‘Egemenlik Kayıtsız ve Şartsız Milletindir’ ilkesine sonuna kadar bağlıdır. Bu bağlamda, eskiden olduğu gibi, kimden ve hangi yollarla ve hangi yöntemle gelirse gelsin her türlü darbeye karşı olduğumuzu bir kere daha tekrar eder, adalet yani onun somut hali olan hukukun üstünlüğüne olan inancımızı ve bağlılığımızı yineleriz.”

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ