Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,28 / Satış: 8,31
€ EURO → Alış: 10,07 / Satış: 10,11

Hatay Barosu imza attı:

Hatay Barosu imza attı:
  • 16.03.2020
  • 721 kez okundu

Savunma Susturulamaz!

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma kapsamında, çok sayıda vatandaş, gardiyan ile Şanlıurfa Barosu’na kayıtlı 7, Diyarbakır Barosu’na kayıtlı 2 olmak üzere, 9 Avukatın gözaltına alınması üzerine, aralarında Hatay Barosu’nun da bulunduğu Türkiye’deki bazı Barolar, ortak bir bildiri ile savunma hakkının kısıtlanamayacağını ve savunmanın susturtulamayacağını bildirdi.
Hatay Barosu’nun da imza attığı ortak bildiride; 9 Avukat gözaltına alınırken, 2’si Diyarbakır’dan, 1’i de Şırnak’tan 3 Avukat hakkında yakalama kararı çıkartıldığı, meslektaşlarının ev ve ofislerinde arama yapıldığı, avukatların müvekkillerine ait dosyalardan bazılarına el konulduğu kaydedildi ve şu görüşler savunuldu:
“Soruşturmaya ilişkin kısıtlama kararı olması sebebiyle, içeriğe ilişkin bilgi alınamamakta, belirsizlik ciddi kaygılar yaratmaktadır. Arama ve gözaltı kararlarından anlaşıldığı kadarıyla, meslektaşlarımız, mesleki faaliyetleri nedeniyle bu uygulamaya maruz kalmışlardır. Hal böyleyken, arama ve gözaltı işleminin, Avukatların yargılanmalarına ilişkin yasal hükümlerin ihlal edildiği anlaşılmaktadır.
Yine geçtiğimiz hafta, Mardin Barosu’na kayıtlı meslektaşımız Av. Ali Kahraman, mesleki faaliyetlerinden ötürü, gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur.
Suçu her ne olursa olsun, herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir Avukattan yardım almaya hakkının olması, hukuk devletinin gereğidir. Bundan dolayı Avukat, üstlendiği görev ile özdeşleştirilemez! Avukat, bu görevinden ötürü gözaltına alınamaz, tutuklanamaz, yargılanamaz.
Üç ilde meslektaşlarımıza yapılan, tüm ülkede savunmayı susturmaya yönelik bir harekettir. Kabul edilemez.
Biz, imzası bulunan Baro Başkanları olarak, gözaltındaki meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmalarını talep eder, meslektaşlarımızın yanında olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ