Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 5,74 / Satış: 5,77
€ EURO → Alış: 6,38 / Satış: 6,40

Hatay Barosu “İnsan Hakları” Mesajı:

Hatay Barosu “İnsan Hakları” Mesajı:
  • 11.12.2018
  • 615 kez okundu

Anlamı boşaltılmış bir gün yaşıyoruz

Hatay Barosu “10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü” mesajında, böylesi önemli bir günün anlamının boşaltıldığı bir süreçten geçildiği vurgulandı. Baro Başkanı Av. Ekrem Dönmez imzalı mesajda, 10 Aralık’ın, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin kabul edilişinin 70. Yıldönümü olduğu hatırlatılarak, bu nedenle 10 Aralık tarihinin “İnsan Hakları Günü” olarak kabul edildiği belirtildi ve şöyle denildi:
“Bildirgenin kabul edilişinin üzerinden 70 yıl geçmesine rağmen; bildirgede yer alan temel hak ve özgürlüklerin ihlal edildiği, insanların halen özgürleşemediği, temel hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, tanınmadığı, iç hukuka yansıtılmadığı ve uygulamaya geçirilmediği anlayışlar devam etmektedir.
Temel hak ve özgürlükler yönünden baktığımızda, sürekli temel haklar yönünden aşınmalar yaşanıyor. İnsanlar, ‘özgürlük mü, güvenlik mi?’ ikilemiyle baş başa bırakılıyor. Salt güvenlikçi ve insanlara saygı göstermeyen bakış açısı, petro-dolar ve sermaye ilişkisi nedeniyle aynı zamanda yaşanabilir bir çevreden uzaklaşılıyor, gelir dağılımı adaletsizliği ve yoksulluk artmaya devam ediyor.
İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde koruma altına alınan haklara ve özgürlüklere rağmen, ekonomik ve sosyal haklar açısından, tüm dünyada tam bir eşitsiz gelişme yaşanıyor, dünyada üretilen toplam mal ve hizmetlerin yoksul halklar ve ülkeler aleyhine bir durum yansıyor ve bu durum giderek derinleşiyor.
İnsanın doğuştan sahip olduğu hakların ayrımsız herkese tanınması ve yaşam bulması için insanlık ailesi uzun zamandır bir onur mücadelesi yürütüyor. Ne yazık ki, Türkiye ve Dünya için bu yıl da insan hakları ve demokrasi açısından durum iç açıcı değil. İlimizin ve ülkemizin de bulunduğu bölgemizde yaşanan savaş koşulları ve olağanüstü koşullar, insanlığın ortak değerlerinin doğrudan ve toptan ihlaline yol açıyor.
Türkiye’de demokrasinin geliştirilmesi, insan haklarının korunması, hukukun üstünlüğü alanında geriye gidişe doğru sürüklenmekteyiz. Böyle anlamlı bir günün, anlamının boşaltıldığı bir süreçten geçmekteyiz.
Biz, insanın insan olmasından kaynaklanan değerlerin özümsendiği bir ülkede yaşamak istiyoruz. Herkesin farklı, ama herkesin tüm farklılıklarıyla eşit olduğu bir ülke istiyoruz. İnsanın, hakları ile insan olduğu gerçeğinin farkında olarak; özgürlük, eşitlik, adalet ve kardeşlik değerlerinin; insan haklarının özümsendiği bir Dünya ve Türkiye özlemiyle, İnsan Hakları Günü’nü kutlarız.” -Cemil Yıldız-

Etiketler: / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ