Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,15 / Satış: 7,18
€ EURO → Alış: 8,48 / Satış: 8,51

Hatay Barosu Kadın Avukatları:

Hatay Barosu Kadın Avukatları:
  • 06.12.2019
  • 492 kez okundu

Kadın, Siyasette Temsil Edilmeli…

Hatay Barosu Kadın Komisyonu üyeleri, hemcinslerinin siyasette yeterince temsil edilememesinin, kadın haklarında istenen noktaya gelinememesinde etken olduğunu bildirdi. Hatay Barosu’nun TÜBAKKOM adlı Kadın Hakları Komisyonu adına Başkan Av.Melahat Yılmazlar Kahramanoğulları, “5 Aralık, Kadına Seçme ve Seçilme Hakkı” verilmesinin yıldönümü mesajında, Cumhuriyet’in ilanı ile beraber kadınlarımızın çok önemli siyasi, hukuki ve sosyal haklar elde ettiklerini, bunun sonucunda da toplumsal alanda görünebilir olup, çalışma hayatına katılabildiklerini hatırlattı.
Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu adına Başkan Av. Melahat Kahramanoğulları imzalı, kadının siyaset kulvarında daha çok temsiliyet yapabilmesi gerekliliğini öne çıkartan açıklama şöyle:
“5 Aralık 1934’te, Anayasamızda ve seçim kanunumuzda yapılan değişikliklerle, Türk Kadınları, Milletvekili seçme ve seçilme hakkını elde etmişlerdir. Bundan sonra ilk olarak belediye ve muhtarlık seçimlerine katılan kadınlarımız, 1935 yılında yapılan TBMM 5.Dönem seçimlerinde, 17 Kadın Milletvekili ile Meclis’te yer almıştır.
Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutladığımız bugün, maalesef kadının en temel insan hakkı olan ‘yaşam hakkının’ elinden alındığı bir süreci yaşamaktayız. Karar alma mekanizmalarında kadının eşit temsille yer alması gerektiğini savunan ve mücadele eden kadınlar olarak, bugün, kadınların kendi hayatlarıyla ilgili karar aldıklarında bunu canlarıyla ödediklerini görmenin büyük ıstırabı ve öfkesi içerisindeyiz. Cumhuriyetle birlikte kadının erkekle eşit bir yurttaş olması yönünde önemli adımlar atılmış ve bu yönde yasal düzenlemeler yapılmışsa da, bugün hala kadınlarımızın ‘eşit yurttaş’ olamadıkları açıktır. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımız, karar alma mekanizmalarında yeterince yer almamaktadır.
Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, Devletin sorumluluğundadır. Kadının, özgür ve eşit bir birey olduğunun kabul edilmesi, kadının insan haklarının ihlalini ortadan kaldıracaktır. Bunun için de Devletin, başta eğitim olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte koordineli ve samimi olarak toplumda kadına bakış açısını değiştirecek, zihniyet dönüşümünü yapacak politikalar üretmesi ve uygulamaya koyması zorunludur. Bireylerin ve toplumun zihniyet dönüşümünü sağlayacak bilimsel çalışmaların ve buna bağlı hukuki değişikliklerin yapılması gerekmektedir.
Kız çocuklarının kesintisiz laik eğitim alması, kadın istihdamını arttıracak politikalar üretilmesi, erken yaşta evlenmelerle etkin mücadele edilmesi, kadına yönelik şiddet ve istismarın önüne geçilmesi gibi kadın-erkek eşitliğini sağlamaya yönelik adımlar hızla atılmalıdır. Tüm bunların yapılabilmesi için de, kadın bakış açısına sahip kadın Milletvekili sayısının artmasının gerekliliği ortadadır.
Bugün 589 Milletvekilinin olduğu Meclisimizde Kadın Milletvekili sayısı 102 olup, oran ise %17,32’dir. Bu, kadın temsilinin yeterince gerçekleşmediğinin göstergesidir. Kadınlarımızın siyasette yeterince söz sahibi olmaları ve karar mekanizmalarında yer almaları için, kadının önündeki engellerin kaldırılması gerekmektedir.
TÜBAKKOM olarak, her zaman kadının insan haklarının sağlanması yönündeki mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.” -Selvi Günay-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ