Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 7,55 / Satış: 7,58
€ EURO → Alış: 8,80 / Satış: 8,83

Hatay Barosu, şirketlere hatırlatmada bulundu:

Hatay Barosu, şirketlere hatırlatmada bulundu:
  • 31.01.2018
  • 1.105 kez okundu

Avukat bulundurmanız şart, aksi cezayı gerektirir!

Hatay Barosu, şirketlerin Avukat tutmaları ve bünyelerinde hukukçu bulundurmalarının şart olduğunu duyurdu. Baro açıklamasında, şirketlerin Avukat bulundurmasının yasa gereği olduğuna vurgu yapıldı.
Hatay Barosu’nun şirketlere yönelik bu konudaki duyuru niteliğindeki hatırlatması şöyle:
“Sözleşmeli Avukat bulundurmayan Anonim Şirketler hakkında, Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı İdari Yaptırım Bürosu tarafından, Avukatlık Kanunu’nun 35/3 maddesinde düzenlenen sözleşmeli Avukat bulundurma yükümlülüğüne aykırılıktan dolayı idari para cezası uygulanmaktadır.
Başından bu yana ilgili şirketlerin Avukat bulundurmalarının kendi menfaatlerine aykırı olmadığı, bir Avukatla temsil edilmenin her zaman kurum yararına olduğu belirtip, anonim şirketleri ve konut yapı kooperatiflerini yazılı olarak müteaddit defalar uyarmıştık. Bir süreden beri Baromuzun etkin olarak izlediği ve öncelikle yükümlülük kapsamında gereğinin yapılması için şirketlere uyarı nitelikli yazışmalar yapıldığı halde, bu yükümlülüğe uymayan şirketler hakkında, Avukatlık Kanunu’nun 35/3. maddesindeki yaptırımın uygulanmasına yönelik şikayetlerimiz kapsamında ilgili kurumlar hakkında ağır yaptırım kararları uygulanmıştır. Avukat bulundurma zorunluluğu, firmaların hukuki güvenliği için getirilmiş bir düzenlemedir. Avukatla beraber çalışmak, sonradan gelebilecek birçok sorunu önleyici bir sigortadır. Ayrıca Avukat bulundurma zorunluluğuna uyan kurumlar, zorunluluğa uymayanların maruz kaldığı ağır yaptırımlara nazaran çok daha az külfetle işlerini güvenle ve bir Avukat marifetiyle takip etmektedirler. Sonucu itibariyle, ağır yaptırıma uğramak istemeyen Anonim Şirketler ile Konut Yapı Kooperatiflerinin yasaya uygun etmeleri menfaatleri icabıdır. İdari yaptırım kararları ile bu durum tekrar anlaşılmıştır.” -Mehmet Özgün-

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ