Antakya Gazetesine Hoşgeldiniz -
$ DOLAR → Alış: 8,43 / Satış: 8,47
€ EURO → Alış: 9,93 / Satış: 9,97

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş
  • 05.08.2021
  • 651 kez okundu

Yangınlar konusunda iktidarın eleştirilmeyecek bir pozisyonda olmadığına vurgu yaptı

İktidar, süreci iyi yönetemedi

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, kentte yayın yapan 7 radyo kanalının ortak canlı yayınına katılarak, gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Yangınlar konusunda iktidarın süreci iyi yönetemediğini söyleyen Başkan Savaş, “Çoğu Bakan, birçok toplantıya özel uçaklarıyla gidiyor. Bunların yerine, ormanları koruyacak uçaklar alınsaydı! İktidar, eleştirilmeyecek bir pozisyonda değil” diyerek, eleştirilerin doğru olduğunu vurguladı.
Programa, birçok kentte yaşanan orman yangınlarda hayatını kaybeden 8 vatandaşa Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Savaş, “Vatandaşlarımızla birlikte, ormanlarımızı ve birçok canı kaybettik. Çok üzgünüm. Küresel ısınma ve iklim değişikliği, bu yangınların sebebi olabilir. Ancak bunları düşünmek yerine önlem almak gerekir. Belediyelerin, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ve Hükümetin bu konuda ortak paydada buluşup ‘yangınları nasıl bertaraf ederiz’ diye birlikte karar alması önemlidir” dedi.
-Önce herkes kendi vazifesini yapmalı-
Başkan Lütfü Savaş, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, orman yangınlarına müdahalede belediyelerin sorumlu olduğu yönündeki açıklamalarına da ilgili kanunla yanıt verdi. Bakan Pakdemirli’yi haksız bulduğunu söyleyen Savaş, “6831 sayılı Orman Kanunu’nun 69. Maddesi gereğince, Orman İdaresi; orman yangınını önlemek, söndürmek maksadıyla her türlü hizmeti yapar ve yaptırır. Yangınlar, ormanlarda başlayıp meskun mahale doğru geldiği için sorumluluk belediyelerde değil, Orman İdaresi’ndedir. Yangınlar, ormanlarda başlayıp meskun mahale doğru yayılmasına rağmen, hiçbir belediye veya personelinin ‘Burası ormandır. Biz dokunmayalım’ dediğini görmedim. Hepimiz, birlikte destek oluyoruz. Ama Sayın Bakanın bu demeci çok talihsiz oldu. Önce herkes kendi kapısının önünü süpürüp, kendi vazifesini yapacak. Ondan sonra başka kurum ve kuruluşları vazifesini yapmıyorsa, vazifeye davet edecek” dedi.
-Sorunları birlikte çözme derdindeyiz-
Küresel ısınmanın devam edeceğinin altını çizen Savaş, “Küresel ısınma sebebiyle bu tür yangınlar devam edecek. Hükümetin ‘kısa, orta ve uzun’ vadede eylem planlarının hazır olması gerekir. Herkesin farklı bir tarafa itilerek çalışmasından, CHP’li Belediyeler olarak rahatsızız. Biz, koordineli çalışmak istiyoruz. Bu konuda bilim kurulu oluşturulmalı ve öyle hareket edilmeli” dedi.
Cumhuriyet Halk Partili 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ortak bir deklarasyon yayınladıklarını da ifade eden Savaş, bölgede sıkıntı varken kavga etme derdinde olmadıklarının, sorunları birlikte çözme derdinde olduklarının altını çizdi. Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin Adana, Kilis, Mersin ve Osmaniye’de çıkan yangınlardan sonra Muğla’daki yangına da destek verdiğini söyledi.
-Mehmet ÖZGÜN-

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ